Autor: Jan Szmyd
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Novae Res
"Tradycja produkcji sadowniczej w Polsce jest stara. Większe i nowoczesne jak na ówczesne czasy sady powstały w hospodarstwach dworskich, dobrach królewskich, kościelnych i innych. Natomiast przy gospodarstwach chłopskich powstawały sady przydomowe z prymitywnymi, na wpół dzikimi odmianami tworzonymi na drodze selekcji dziko rosnących roślin."
Nienawidzę jabłek! Naprawdę ich nienawidzę. Ale tylko pod taką surową postacią. Cierpną mi po nich zęby, a to uczucie jest naprawdę okropne. Uwielbiam natomiast wszystko co jest z nich robione - soki, kompoty, jabłka pieczone czy gotowane, szarlotkę, szejki...
"Gorąca szarlotka rozgrzeje najbardziej zimne serce."
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to stare powiedzenie świetnie
oddaje nasz stosunek do jabłek. Zajadamy się pomarańczami, nektarynkami i
ananasami, ale czy wiemy, jak wiele smaków i możliwości zastosowań w
kuchni mają prawdziwe polskie jabłka? Ta publikacja to hołd dla tych
niezwykłych owoców, które są naszym bogactwem narodowym.
Ta książka to nie tylko książka kucharska z przydatnymi przepisami, w których królują jabłka, ale także krótka historia sadownictwa w Polsce, odmiany wybranych polskich jabłek i ich właściwości.
"Polska jesień przynosi pełen kolorowych jabłek koszyk."
Biblioteka to moje królestwo, ale dużo czasu spędzam także w kuchni. Uwielbiam próbować nowych przepisów i często sama eksperymentuję. Polskie jabłka to idealna książka dla smakoszy jabłek i nie tylko. Autor prezentuje tu nie tylko przepisy na przekąski czy placki, które większość z nas ma w swoich zeszytach z przepisami, ale także propozycje dań mięsnych i warzywnych, sałatek, sosów, jak i również domowych alkoholi- cydru, wina czy nalewek. Jest tu tyle inspirujących przepisów, że sama nie wiem, który wypróbować jako pierwszy.
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.
Moja ocena:
9/10
Będzie to idealny prezent dla mojej mamy. 😊
OdpowiedzUsuń