poniedziałek, 27 marca 2017

Ten jeden dzień

Tytuł: Ten jeden dzień
Tytuł oryginału: Just One Day
Autor: Gayle Forman
Cykl: Ten jeden dzień
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 379
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

"Rodzimy się w jeden dzień. Umieramy w jeden dzień. W jeden dzień możemy się zmienić. I w jeden dzień możemy się zakochać. Wszystko może się zdarzyć w ciągu zaledwie jednego dnia."


Allyson jest ucieleśnieniem marzeń wszystkich rodziców- idealna uczennica, przykładna córka. Nad wychowanie swej jedynaczki czuwała mama, która zaplanowała jej życie od A do Z. Jednak wszystkie plany niweczy krótka wycieczka po Europie, podczas której dziewczyna żegna się ze swoim dzieciństwem, wkraczając w dorosłość pełną gwałtownych uczuć, radości i rozczarowań.  
"Cały świat to scena,
A ludzie na nim to tylko aktorzy.
Każdy z nich wchodzi na scenę i znika,
A kiedy na niej jest, gra różna role.
"
 

Amerykańska nastolatka z włosami obciętymi na pazia poznaje Holendra Willema w Londynie. Zauroczona młodym aktorem wybiera się na uliczną sztukę. Następnego dnia wybierają się do Paryża. Willem odkrywa przed nią uroki wolności i pokazuje świat pełen przypadków. Pod jego wpływem przeobraża się w Lulu, pełną swobody dziewczynę, która pragnie w końcu żyć. Problem w tym, że przygoda ma trwać tylko jeden dzień. Jednak dzień ten wywiera na dziewczynie ogromne wrażenie i odciska na jej duszy piętno, którego nie jest się w stanie pozbyć.


"Pokazał mi, jak się zgubić, a potem ja sama, pokazałam sobie, jak siebie odnaleźć." 

Historia Allyson i Willema jest tak niezwykła, że aż nierealna. Bardzo poukładana dziewczyna z planami na przyszłość decyduje się na spontaniczną podróż z dopiero co poznanym chłopakiem. Nic o nim nie wie, nie zna też Paryża. Mimo wszystko jednak wsiada w pociąg i wyrusza w swoją podróż życia. Staje się Lulu, dziewczyną, która marzy i realizuje swoje pragnienia. Lulu jest odważna, szalona, żywa... Ma też u boku swego Holendra, chłopaka, który od pierwszej chwili zawrócił jej w głowie i rozpalił zmysły. Wyjazd pozwoli spełnić jej marzenia, ale także odmieni ją samą. To co ją spotka, wpłynie na jej postrzeganie świata, a jeden dzień u boku Willema sprawi, że zapragnie pozostać Lulu...

  
"A postaci, które udajemy, już w nas są. Dlatego przede wszystkim je odgrywamy." 

Gayle Forman  pisze niezwykle lekkie i hipnotyzujące historie. Stworzyła niebanalną i porywającą fabułę, wspaniałych bohaterów, a wszystko umieściła w barwnie opisanych miejscach. Ten jeden dzień to piękna opowieść o rozkwitającym uczuciu, wzajemnej fascynacji oraz odkrywaniu własnych pragnień. Autorka wplotła w te piękne fragmenty także elementy bólu, smutku, starty i rozczarowania. Wszystko wzbogaciła nieśmiertelnymi motywami Szekspira. Ten jeden dzień to cudowna powieść poruszająca serca, to bajka dla romantyków. To książka dla tych, którzy szukają czegoś, co niekoniecznie im zginęło. 

Za książkę gorąco dziękuję Mojej N.

Moja ocena:
8/10   

6 komentarzy:

 1. Czytałam te powieść i bardzo mi się podobała, Gayle Forman ma bardzo lekki styl pisania i świetnie konstruuje takie powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię tej autorki. Mimo, że dużo osób uwielbia jej twórczość.. mi ona kompletnie nie podchodzi :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę książkę, w przeciwieństwie do "Zostań, jeśli kochasz" o której więcej się chyba mówiło. Ta potrafi wyzwolić tyle emocji, że jeszcze długo nie umiałam o niej zapomnieć. Trochę mnie zirytowało jak się okazało, że "Ten jeden rok" nie wnosi nic nowego, ale opisuje wszystko z perspektywy Willema, ale na szczęście zakończenie bardziej mnie usatysfakcjonowało :) Ach... chętnie powrócę do tej książki jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka mi się bardzo podobała, zresztą jak wszystkie Gayle Forman ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czemu jeszcze nic tej autorki nie czytałam:D zachęciłaś mnie do tej książki ❤ pozdrawiam, Ewelina z redgirlbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czemu jeszcze nic tej autorki nie czytałam:D zachęciłaś mnie do tej książki ❤ pozdrawiam, Ewelina z redgirlbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń