poniedziałek, 28 listopada 2016

Córka Handlarza Jedwabiem

Tytuł: Córka handlarza jedwabiem
Tytuł oryginału: The Silk Merchant's Daughter
Autor: Dinah Jefferies
Rok wydania: 2016
Liczba stron:416
Wydawnictwo: HarperCollins 



"Nicole miała wrażenie, że mieszkała w tej eleganckiej willi dawno, dawno temu, w zamierzchłych czasach, kiedy była jeszcze niewinną istotą." 


Nicole jest 18-letnią metyską, czyli pół Francuzką, pół Wietnamką. Mieszka wraz z ojcem i siostrą w Hanoi. Rodzina Duvalów prowadzi ekskluzywny dom handlowy w mieście, ale gdy dostaje pracę u gubernatora, firmę przekazuje w ręce starszej córki Sylvie. Młodsza Nicole dostaje jedynie malutki sklepik z jedwabiem w ubogiej dzielnicy zamieszkiwanej przez Wietnamczyków. Czuje się z tym faktem bardzo niepogodzona, a decyzja ojca bardzo ją rani. To wydarzenie będzie niosło za sobą bardzo poważne konsekwencje dla wszystkich członków rodziny...

"Wielka szkoda, że lęku też nie można po prostu schować."

Podczas swoich urodzin Nicole poznaje przystojnego Marka, znajomego siostry. Niebawem dziewczyna po raz kolejny spotyka tego wspaniałego Amerykanina, który robi na niej piorunujące wrażenie. Młodzi szybko się do siebie zbliżają. Niestety wszystko psują insynuacje Sylvie, która sugeruje, a wręcz wprost mówi siostrze, że ona i Mark są parą. Wobec tego Nicole odsuwa się od swego ukochanego i po części również od rodziny, która w ostatnich czasach bardzo ją krzywdzi. 



"Człowiekowi, który nie zawsze czuje się dobrze we własnej skórze, miło jest być kimś innym nawet przez krótki czas."  

W tym samym czasie dziewczyna poznaje młodego Wietnamczyka Trana. Wydaje się on darzyć Nicole uczuciem. Jednak jest ono inne niż to, którym obdarzył ją Mark. Tran tak bardzo różni się od tamtego Amerykanina. Przede wszystkim ma zatargi z prawem. Przez niego młodziutka Nicole może mieć kłopoty.

  "Tak, bo tylko Amerykanie potrafią się ogolić tak starannie, tak gładko."

Tłem dla tych wydarzeń jest wojna tocząca się między Wietnamem a Francją w latach 50. XX w. Były to czasy bardzo trudne zarówno dla Francuzów jak i Wietnamczyków. Co jednak mieli poczuć tacy ludzie jak Nicole czy Sylvia, w połowie Francuzi, a w połowie Wietnamczycy. Gdzie mieli znaleźć w tym wszystkim miejsce dla siebie? Jaką drogę wybrać? Po czyjej stronie się opowiedzieć? Przed takimi właśnie pytaniami stanęła zaledwie osiemnastoletnia Nicole. Sylvia miała to szczęście, że jej drogami pokierował ojciec. Nie sprawiło to jednak, że jej życie było łatwiejsze. 



"Gawędzili, popijając herbatę, a Nicole zerkała spod długiej, gęstej grzywki na swego rozmówcę."

Dinah Jefferies zabiera nas w cudowną podróż, śladami Francuskich kolonistów. Autorka bardzo realistycznie opisuje atmosferę i wydarzenia w kraju, które zostają wplecione w życie bohaterki. Wszystko widzimy jej oczami i wraz z nią przezywamy wszystkie wydarzenia. Ponadto autorka oprowadza nas po zapierających dech w piersiach bogatych francuskich dzielnicach, malowniczych ogrodach, pięknych willach, szerokich ulicach,kolorowych sklepikach, wystawnych balach... Nie szczędzi również opisów brutalnego traktowania więźniów lub obozów rebelianckich. Wszystkiego dopełnia wartka akcja, sekrety przeszłości, zawiła miłość, kłopoty rodzinne, kłamstwa, zawiść... 

Córka handlarza jedwabiem, to cudowna lektura dla czytelnika w każdym wieku. Bo jest to opowieść o ludziach i o ich skomplikowanym życiu osadzonym w trudnych czasach. To także opowieść o cudownej miłości, która zrodziła się w czasie, w którym zbyt często zostawała wystawiana na próbę. A także o skomplikowanych relacjach rodzinnych, którym ta wojna przysporzyła kolejne bariery. W tej powieści każdy znajdzie coś dla siebie i z pewnością każdy coś z niej wyniesie...

Za egzemplarz bardzo gorąco dziękuję Wydawnictwu HarperCollins.


Moja ocena:
10/10          

5 komentarzy:

 1. Mi się książka podobała, jednak trochę mniej niż "Żona plantatora herbaty" tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. A mnie się podobała raczej średnio.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żałuję, że nie zdecydowałam się na tą książkę, bo co trafiam na recenzję to czytam same pochwały ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, ale zarys fabuły zupełnie nie przekonuje mnie co do tej książki, może kiedyś się skuszę, ale na razie nie mam na nią ochoty :)pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo wysoko oceniłaś tą książką. W związku z tym dopisuję ja na moją liste do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń