wtorek, 24 stycznia 2017

Zostań, jeśli kochasz

Tytuł: Zostań, jeśli kochasz
Tytuł oryginału: If I Stay
Autor: Gayle Forman
Cykl: Jeśli zostanę (1)
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 248
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia


"Nawet jeśli tracili czas, to tak naprawdę nigdy go nie tracili, bo czas spędzony razem nigdy nie mógł być straconym."


Mia jest dobrze ułożoną nastolatką. Ma kochanych rodziców i brata oraz wspaniałego chłopaka. Jest przy tym bardzo utalentowana. Gra na wiolonczeli. Jej życie wydaje się idealne i chyba rzeczywiście takie jest. Do czasu... Wszystko zmienia jeden zimowy poranek...

  
"Uświadamiam sobie nagle, że umieranie jest proste. To życie jest trudne."

Mia nagle się budzi po wypadku. Szybko orientuje się, że znajduje się nieopodal auta. Myśli, że po prostu siła uderzenia wyrzuciła ją na zewnątrz. Jest trochę zdziwiona, że nic się jej nie stało, ale trwa jeszcze w szoku i nie zastanawia się nad tym. Po chwili zauważa zwłoki swoich rodziców. Dziewczyna jest załamana. Chce chociaż uratować ze zmiażdżonego samochodu swego młodszego brata. Niespodziewanie dociera do niej, że to jest jej zmasakrowane ciało...

  
"Pozwolę ci odejść. Jeśli zostaniesz."

Podążając za ciałem, dziewczyna trafia do szpitala. Tam, spędzając czas przy "sobie" dowiaduje się o śmierci młodszego brata. Widzi tam również dalszych członków rodziny. Najważniejsze jest jednak to, że w trakcie całego zamieszania, odkrywa, że to właśnie od niej zależy, czy powróci do życia czy umrze. W podjęciu decyzji mają jej pomóc bliscy czuwający przy niej oraz wspomnienia.

  
"Nie bój się. Kobiety potrafią znieść najgorszy ból. Sama się przekonasz pewnego dnia."

Wraz z bohaterką przeżywamy jej przeszłość i dzięki temu poznajemy ją lepiej. Dziewczyna wspomina rodziców, wszystko co ich łączyło, swoją pasję, której była bardzo oddana, wspaniałą przyjaciółkę oraz chłopaka. W szczegółach poznajemy cały ich związek, relację z rodzicami... Całe jej życie przemawia za tym, by pozostała. Z drugiej jednak strony ne ma już rodziców, brata. Dziewczynę już nie czeka po przebudzeniu to co było. Tamto pozostanie teraz wspomnieniem. Teraz czeka ją nowe życie, pełne bólu i walki. Czy jest na nie gotowa?

  
"- To w porządku - mówi - jeśli zechcesz odejść. Wszyscy pragną, byś została. Ja też tego chcę bardziej niż czegokolwiek w życiu. - Głos załamuje mu się z emocji. Urywa, odkasłuje, nabiera oddechu i mówi dalej. - Ale to moje życzenie i możesz się ze mną nie zgadzać. Więc chciałem tylko powiedzieć, że zrozumiem, jeżeli odejdziesz. To w porządku, jeśli musisz nas opuścić. To w porządku, jeśli chcesz przestać walczyć.

Trzeba przyznać, że książka jest bardzo wartościowa, bo porusza bardzo ważne tematy i zmusza do refleksji. Niestety to by było na tyle pozytywów. Autorka zbyt słabo wykreowała postacie. Nikt z nich się nie wyróżniał, każdy pozbawiony był charakteru. W opowieściach dziewczyny zabrakło emocji, które udzieliłyby się czytelnikowi. Fabuła również nie była zbyt ciekawa, bo została sprowadzona do postaci suchych notatek z pamiętnika nastolatki. Zawiodłam się na tej książce, bo spodziewałam się po niej wiele. Jedyne co można jeszcze dodać to to, że książka wyróżnia się spośród typowych młodzieżowych książek, gdzie temat miłości jest bardzo oklepany. 


"Wiem- przyznał cicho. Ale ja ciągle tu jestem.I wciąż kocham cię jak szalony." 

Za książkę serdecznie dziękuję M.

Moja ocena:
5/10   

5 komentarzy:

 1. Błagam, nie pisz kursywą i justuj tekst XD
  Oglądałam film i mnie po prostu zanudził. Po książkę na pewno nie mam zamiaru sięgać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z tą autorką. Do tej książki mnie jakoś nie ciągnie, więc może po prostu obejrzę film :)
  Pozdrawiam, Ola
  bookwithhottea.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się jedynie motyw muzyczny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę czytałam i tak średnio mi się podobała, ale za to ekranizacja przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń