poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Pocałunek Na Pożegnanie

Tytuł: Pocałunek na pożegnanie
Tytuł oryginału: The last Kiss goodbye
Autor: Tasmina Perry
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 488
Wydawnictwo: Kobiece


"Polubiła go od pierwszego wejrzenia. W przeciwieństwie do kwaśnych min światowych przywódców i wojskowych dygnitarzy, przedstawionych na portretach zdobiących ściany restauracji."Rok 1961. Rosamund Bailey walczy o równość dla kobiet, o sprawiedliwość na świecie, o prawa poszkodowanych. Chce zmienić świat, chce uczynić go lepszym. Pewnego dnia postanawia walczyć z dziennikarzem Dominicem Blakem. Szybko okazuje się, że niesłusznie. Mężczyzna jednak docenia potencjał Rose i proponuje jej pracę dziennikarki. Ich współpraca przeradza się błyskawicznie w coś więcej. Zostają parą. Ona dziennikarka z nizin społecznych z ciętym językiem i wybuchową osobowością. On podróżnik i bywalec salonów, kochanek najbogatszych dam. Czy tych dwoje ma szansę na szczęśliwy związek? Rosamund zasmakuje wiele szczęścia u boku ukochanego, jednak nie na długo. Zaraz po zaręczynach Blacke wyrusza w Amazońską dżunglę, z której już nie powraca...

 
 "Dominic był już na nogach, ubierał się po drugiej stronie pokoju. Widziała jego muskularne, opalone plecy i żałowała, że nie stoi bliżej, żeby mogła ich dotknąć."

Rok 2014. Głęboko w podziemiach muzeum archiwistka Abby Gordon, pracująca nad ważną wystawą o odkrywcach, trafia na cudowne znalezisko. Wyblakła fotografia przedstawia żegnającą się parę w uścisku miłosnym. Rozczulając się nad postaciami ze zdjęcia, pragnie poznać ich historię. Udaje jej się odnaleźć kobietę ze zdjęcia, obecnie już ponad siedemdziesięcioletnią staruszkę, i zaprasza ją na wystawę. Od niej dowiaduje się o niezwykle poruszającej i smutnej historii, którą wieńczy zdjęcie umieszczone na wystawie. Wystawa zbiera bardzo pochlebne recenzje, a historia Rosemary i Dominica wzbudza rosnące zainteresowanie. 


"W końcu narzucił na siebie płaszcz dość szybko i wyprowadził ją z pubu, zanim miała szansę szczerze wyznać, że chce, by ten wieczór trwał jak najdłużej." 

Abby Gordon zajmuje się starą fotografią starając się poznać romantyczną historię kryjącą się za nią, by oderwać się od swojego smutnego życia i po raz kolejny uwierzyć w miłość. Jej życie uczucie znajduje się w opłakanym stanie. Mąż, którego tak bardzo kochała, zdradził ją, a ona nie potrafi mu tego wybaczyć. Wszystkie smutki pragnie zabić ciężką praca, jednak to nie takie proste, bo właśnie jej godziny pracy zostały skrócone do minimum, tak, że w efekcie została niemalże bez niej. Wszystko nabiera sensu, kiedy przystojny dziennikarz oferuje jej pracę, a może i coś więcej. Do tego ma okazję dowiedzieć się czegoś więcej o historii, którą skrywa fotografia...

 
 "Był jedynym człowiekiem, który umiał radzi sobie z jej nastrojami, człowiekiem, dzięki któremu stawała się lepszą wersją siebie."

Dwie cudowne kobiety, zagadkowi mężczyźni, złamane serca i nierozwiązane tajemnice. Bohaterki zetknie ze sobą przypadkowo znaleziona fotografia. Splotą się ze sobą przeszłość i teraźniejszość. Stare zdjęcie wznowi dalszy ciąg cudownej opowieści, która wyglądała na zakończoną. 

Pocałunek na pożegnanie to cudowna opowieść o potędze prawdziwej miłości na tle zimnej wojny, siatki szpiegowskiej, śledztwie i zdradach, niebezpieczeństwach dzikiej puszczy i dalekich podróżach. 

Obie historie, zarówno ta z przeszłości jak i ta z obecnych czasów, są urzekające. Poruszają trudnych problemy, takie jak: zdrada, rozstanie, utrata kogoś bliskiego. Historia Rose i Abbs nie tylko splatają się ze sobą, ale są także po części swoim odbiciem lustrzanym. 

Dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu za najcudowniejszą książkę jaką miałam okazję przeczytać. 

Moja ocena:
10/10   


4 komentarze:

 1. Zapowiada się naprawdę wspaniała historia, Twoja maksymalna ocena tylko to potwierdza. Jestem chętna ją poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki, które łączą w sobie przeszłość i teraźniejszość. Może kiedyś zdecyduje się sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam ale jestem jej bardzo ciekawa :) w wolnym czasie myślę,
  że po nią sięgnę :)

  Pozdrawiam Agaa
  http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń