środa, 24 maja 2017

Odkąd Cię Nie Ma

Tytuł: Odkąd Cię nie ma
Tytuł oryginału: Since You've Been Gone
Autor: Morgan Matson
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 383
Wydawnictwo: Jaguar

 "Prawdziwi przyjaciele mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Kiedy zgubisz się w lesie, wchodzą do niego, znajdują cię i zabierają do domu. Prawdziwi przyjaciele nigdy nie muszą cię przekonywać, że naprawdę nimi są."
   

Zanim Emily poznała Sloane nie chodziła na imprezy, nie rozmawiała z chłopakami, nie robiła niczego szalonego. Sloane wtargnęła niczym tornado do jej życia i przewróciła je do góry nogami. Od tamtego momentu stały się nierozłączne i bardzo sobie bliskie. Niestety pewnego dnia Sloane zniknęła pozostawiając po sobie jedynie list z trzynastoma szalonymi zadaniami, których normalnie Emily by nie wykonała. Dziewczyna jednak postanawia wypełnić zadania mając nadzieję, że to pomoże odnaleźć jej przyjaciółkę.


"Myślę, że nie trzeba zrobić czegoś wielkiego, by wykazać się odwagą. To drobne gesty są najtrudniejsze."

Emily nigdy nie miła wcześniej przyjaciół. Sloane była jej zupełnym przeciwieństwem. Różniły się jak ogień i woda, jednak nie potrafiły bez siebie żyć i kochały się jak siostry. Jedna za drugą oddałaby życie. Dlatego zaskakujące było kiedy Sloane zniknęła po dwóch latach zostawiając pusty dom i lista zadań. Po zniknięciu przyjaciółki Emily czuje jakby zagubiła cząstkę siebie. Nie chce już chodzić na imprezy, umawiać się z chłopakami, wychodzić gdziekolwiek. Odkąd jej nie ma, Emily pragnie zaszyć się w domu i z niego nie wychodzić. Czuje jednak, że ma szansę odnaleźć Sloane i dlatego postanawia wypełnić listę.

Zadania z jednej strony banalne, są bardzo trudne dla dziewczyny takiej jak Emily. Musi coś ukraść, wykąpać się nago, pocałować nieznajomego, tańczyć do świtu, spać pod gwiazdami... Emily nie jest gotowa na takie szaleństwa, a tym bardziej bez Sloane. Postanawia jednak wszystkie je wykonać, by odnaleźć przyjaciółkę. Nieoczekiwanie, podczas realizowania listy poznaje kilkoro znajomych, którzy starają się jej pomóc. Dziewczyna ma także szansę na spotkanie miłości... "Nie możesz zostawiać ludzi za sobą, bez pożegnania, tylko dlatego, że uważasz trwałą przyjaźń za zbyt trudną. Nie da się tak żyć."

Książka napisana jest lekkim, przyjemnym językiem. Czyta się ją z dużym zaciekawieniem. Głównym wątkiem powieści, jak już można się domyśleć, jest przyjaźń, ale nie tylko ta ze Sloane ale także nowa, zawarta tak niespodziewanie. Pokazana jest także zmiana, jaka zachodzi w dziewczynie. Z bardzo nieśmiałej i skrytej, staje bardziej odważna i pewna siebie. W książce pojawia się także subtelny wątek romantyczny, który nie przytłaczał akcji. Płynął delikatnie w tle, niczym nie przyspieszany, spokojnie i bez pośpiechu rozwijany. Może go było troszkę za mało jak dla mnie, ale dzięki temu trzymał mnie w napięciu. W napięciu trzymała mnie także nierozwiązana zagadka- co stało się ze Sloane, dlaczego tak nagle zniknęła?

Za egzemplarz dziękuję mojej M. 

Moja ocena:
10/10     

4 komentarze:

 1. Już kiedyś miałam ochotę ją przeczytać, ale nie było mi z nią jakoś po drodze :D teraz trzeba to nadrobić <3

  goszaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już za mną. Dobrze się ją czytało, ale mnie troszeczkę rozczarowało zakończenie. Spodziewałam się czegoś innego ;)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam jedną książkę autorki, ale o tej nie słyszałam! Będę musiała nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaintrygowała mnie ta książka i tajemnica związana ze zniknięciem. Myślę, że ksiązka by mi się spodobała.
  Pozdrawiam,
  Zaczytana Wiedźma
  ZaczytanaWiedźma

  OdpowiedzUsuń