środa, 31 maja 2017

Poszukiwaczka

Tytuł: Poszukiwaczka
Tytuł oryginału: Seeker
Autor: Arwen Elys Dayton
Cykl: Poszukiwaczka (1)
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 476
Wydawnictwo: Uroboros


"Ostrożnie podniosła morfer. Rękojeść doskonale leżała jej w dłoni. Bez zastanowienia, korzystając wyłącznie z instynktu, pozwoliła swojemu nadgarstkowi na automatyczny ruch."


Quin od lat marzyła by stać się Poszukiwaczką. Od dzieciństwa wsłuchiwała się w niezwykłe opowieści o tych bohaterach, którzy ratowali ludzi. Ćwiczyła z wielkim zaangażowaniem i zapałem, by stać się godna, by stać się jedną z nich. Pragnęła, tak jak oni, wykorzystywać swoje niezwykłe moce, by czynić świat lepszym. Razem ze swym dalekim kuzynek Shinbou i ukochanym Jamesem przez lata ćwiczyła, by dołączyć do grona Poszukiwaczy. W chwili, gdy mają złożyć przysięgę, wszystko się zmienia. Okazuje się, że Poszukiwacze są zupełnie inni niż wyobrażali sobie to przez wszystkie te lata, a ponadto, John, nie zostaje dopuszczony do przysięgi i musi opuścić posiadłość...

  
"Było moim głębokim przekonaniem, że wielkie umysły wyposażone w odpowiednie narzędzia mogłyby zmienia historię." 

Pierwsza podróż TAM ujawnia nikczemne postępowanie Poszukiwaczy. Jest to ogromny szok dla Quin i Shinbou, którzy zostali wychowani na legendach o ich bohaterskich czynach. Postanawiają więc razem przeciwstawić się jej ojcu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy ukochany dziewczyny, John, obraca się przeciwko nim, żądając należnej mu władzy i dziedzictwa. Dla Quin jest to bolesne doświadczenie, a dla Shinbou... szansa, bo od lat tajemnie kocha się w dziewczynie. Niestety nic nie będzie takie proste, a całą trójkę czeka niezliczona ilość walk w imię dobra i sprawiedliwości. Do tego pozostaje jeszcze sprawa tajemniczych Sędziów.

"Nasze ciała nie są stworzone do robienia, do których robienia, my Sędziowie, wciąż je przymuszamy."  

Początek zapowiadał się emocjonująco. Częste walki, romantyczne schadzki, tajemnicze zdarzenia z przeszłości. Wszystko to było takie niezwykłe i trzymało w napięciu. Niestety z biegiem wydarzeń, wszystko zrobiło się trochę zbyt mroczne i troszkę... nudnawe. Świat przedstawiony jest słabo zarysowany. Autorka skupiła się na mało ważnych sprawach, a pominęła te ważniejsze. Mało było wątków romantycznych. Pojawiły się one jedynie na początku powieści i i na końcu. Te końcowe, trzeba przyznać, bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. W książce została przedstawiona zarówno przeszłość jak i teraźniejszość. Szkoda, że nie było więcej wątków o przeszłości. Często wspominane były niezwykłe czyny dawnych Poszukiwaczy, a tak na prawdę nigdy nie został one opisane,a szkoda, bo mogłyby wnieść do powieści cudowny klimat. Teraźniejszość miała również ciekawy wymiar, bo pojawiał się latający statek, nawiązujący bardziej do przyszłości. Z jednej strony było to pozytywne, bo wnosiło coś ciekawego, a z drugiej trochę mieszało w ogólnym przedstawieniu teraźniejszości. Akcja powieści toczy się w różnych miejscach świata, co zasługuje na dużą pochwałę, bo wprowadza jakieś ożywienie- raz Londyn, raz siedziba poszukiwaczy, inne wymiary, Hongkong... Największą chyba zaletą powieści jest sama tematyka- Poszukiwacze- która jest nowością. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Uroboros i Grupie Wydawniczej Foskal.

Moja ocena:
7/10    

1 komentarz:

  1. Opis mnie zaciekawila choć nie jestem do końca przekonana :) Może kiedyś sięgnę po tę książkę.

    Pozdrawiam Agaa :)
    https://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń