wtorek, 9 maja 2017

PRZEDPREMIEROWO: Inteligencja Kwiatów

Tytuł: Inteligencja Kwiatów
Tytuł oryginału: L'Inteligence des fleurs 
Autor: Maurice Maerłerlinck
Data wydania: 10 maja 2017
Liczba stron: 192
Wydawnictwo: MG

"Pierwszy dotyka znamienia i cofa się, potem przychodzi kolej na trzeci, piąty, siódmy, dziewiąty i tak sprawa toczy się dalej, póki nie spełnią swych funkcji wszystkie nieparzyste."

Coraz częściej można spotkać na polskim rynku wydawniczym pozycje popularnonaukowe, dotyczące otaczającego nas świata roślin i zwierząt. Bardzo to cieszy nie tylko przyrodników ale także mniejszych pasjonatów przyrody, bo chociaż mam swój mały ogród i nadaję kwiatom domowym imiona, rozmawiam z nimi, pielęgnuję je, to, do tej pory, nie wnikałam za bardzo w ich inteligencję i niezwykłe moce.

Wydawnictwo MG
 "Idą po omacku przez tę samą ciemność, napotykają te same przeszkody i walczą z tą samą uporczywą złą wolą niepoznawalnych sił."


Kwiaty towarzyszą człowiekowi, właściwie, od zawsze. Od zarania dziejów kuszą swym wyglądem i zapachem. Często wykorzystywane są jako dekoracja domu, ogrodu czy prezent. Ale kwiaty mają także swój rozum i nie żyją tylko po to, by spełniać nasze zachcianki i kaprysy. Każda roślina, każdy kwiat posiada niezwykłą inteligencję, która w niczym nie ustępuje ludzkiej. Wszystko to przedstawił w swojej wyjątkowej książce Maurice Maeterlinck.

   

 "Wśród baśniowych brzegów, gdzie toczy się płomienna fala lata, lepiej, zdaje się, mierzyć świetlisty zalew płynących godzin w ten sposób, jak je wyznacza sama promienista gwiazda, będąca źródłem upojeń i naszych radości."

Autor pokazuje inny świat kwiatów niż znamy. Zagłębia się w wiele szczegółów, dokładnie wyjaśnia funkcjonowanie poszczególnych elementów roślin. Ponadto przedstawia w jaki sposób amerykański storczyk dba o zapylanie, życie miłosne nurzańca, liczenie ruty, a także wiele, wiele innych dziwnych, a zarazem cudownych czynności wykonywanych przez te niezwykłe rośliny. Dzięki tej książce można się dowiedzieć tak wielu niezwykłych rzeczy o kwiatach. 

 "Najsilniejsze jednak wrażenie odczuwa się rankiem lub też wieczorem w okresie kwitnienia róż i jaśminu."

Inteligencja Kwiatów to jedna z tych książek, które stanowią świetny pomysł na prezent. Ma niezwykle piękną, twardą oprawę i bogate wnętrze zdobione ilustracjami. Jest napisana w bardzo lekki i przystępny sposób, a przede wszystkim, również zabawny i niezwykle oryginalny. Zachwyci nie tylko każdego książkoholika, ale także przyrodnika.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG

Moja ocena:
10/10   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz