poniedziałek, 6 czerwca 2022

Nie wiesz o mnie wszystkiego

Tytuł: Nie wiesz o mnie wszystkiego
Autor: Joanna Jagiełło
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 448
Wydawnictwo: Books4YA

"To mogło się zdarzyć tego samego dnia. Ten dzień oboje nazywali przecież "wtedy". I oboje nie opowiadali o nim nikomu. Mogli tylko o nim myśleć. Ani rodzice, ani jedyna przyjaciółka Magdy o tym "wtedy" nie wiedzieli. Sama Magda próbowała to oswoić i zinterpretować inaczej. Bo przecież nic nie jest takie, jakie jest: to my nadajemy rzeczom i sytuacjom nazwy i znaczenia."


Magda próbuje zakończyć toksyczny związek z Dominikiem. Chłopak jest starszy od niej i całkowiecie zdominował jej życie. Przez związek z nim straciła najlepszą przyjaciółkę, opuściła się w nauce, opuściła kółko teatralne, a na domiar złego cały czas oszukiwała matkę, z  którą i tak nie była zbyt blisko. Mgada czuje się zagrożona, bo chłopak nie daje jej spokoju i często grozi, a na dodatek odizolowana, bo nie ma do kogo zwócić się o pomoc.


 "Pytałeś kim jest szatan. My wszyscy jesteśmy szatanami." 

Adam mieszka w małej miejscowości, gdzie jest prześladowany za domienność. Po ostatnim pobiciu i rekonwalescencji rodzicie postanwiają, że przeprowadzi się do ciotki do Warszawy, by tam zacząć wszystko na nowo. W ten sposób Adam zaczyna naukę w klasie Magdy.


 "Uczyń mnie normalnym." 

Jestem cholernie szczęśliwa, że ta książka powstała. Porusza wiele ważnych tematów - homoskesualizm, przemoc w związku, przemoc psychiczna i fizyczna. brak akceptacji, homofobia... Jest to powieść bardzo dobra pod względem treści, z której młodzi ludzie mogą czerpać otuchę. Idealnie odzwierciedla ona sytuację w Polsce i w polskich rodzinach. Podczas czytania towarzyszyło mi mnóstwo uczuć emocji. Najczęściej było to wspóczucie na niesprawiedliwość jaka spotykała bohaterów oraz wściekłość na ciasne horyzonty zakorzenione w głowach mnóstwa ludzi. Uważam, że autorka bardzo dobrze podeszła do tematu i chociaż książka mi się podobała, to zabrakło mi tutaj takiego włąścwego ukierunkowania, jak powinni postąpić zarówno Adam i Magda, by rozwiązać swoje problemy. Nie ma tu takiej wskazówki dla młodych czytelników, którzy być może znajdują się w podobnej sytuacji, jak poradzić sobie z takimi problemami we właściwy sposób. 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Books4YA

Moja ocena:
7/10
 

9 komentarzy:

 1. Cieszę się, że takie książki powstają i jest ich coraz więcej. Dzięki temu wiele osób może się oswoić z pewnymi tematami i wynieść coś wartościowego z tego typu powieści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym przeczytała :). Nie zawsze dobrze jest podawać gotowe rozwiązanie różnych problemów. (pst homoseksualizm przez samo "h" ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki o tak ważnej tematyce pewno warto czytać i ja to zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję się mocno zainteresowana tą książką. Zapisuję na listę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, czy szukasz pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia, pożyczki niezabezpieczonej, pożyczki biznesowej, pożyczki hipotecznej, pożyczki samochodowej, pożyczki studenckiej, pożyczki osobistej, kapitału podwyższonego ryzyka itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom prywatnym z niskim i rozsądnym oprocentowaniem 2%. Wyślij e-mail na adres: christywalton355@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Homofobia i brak akceptacji to poważny problem. Ciekawi mnie ta książka !

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię tego typu książki.chetnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń