czwartek, 27 lipca 2017

Blisko Ciebie

Tytuł: Blisko Ciebie
Tytuł oryginału: By Your Side
Autor: Kasie West
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 390
Wydawnictwo Feeria Young  


"-Chciałbyś może zagrać o coś? - zapytałam, patrząc w jego ciemne oczy.
-Ustaliliśmy już, że nic nie masz - odparł.
-Moglibyśmy zagrać o tajemnice. O pytania.
"Autumn planuje wybrać się z przyjaciółmi na weekend do małego domku. Chciała spędzić czas z najlepszą przyjaciółką na niekończących się rozmowach oraz zbliżyć się do Jeffa, chłopaka, który od dawna jej się podoba. Niestety Autumn zostaje zamknięta w bibliotece. Dziewczyna była przekonana, że ktoś zorientuje się, że jej nie ma i szybko po nią wrócą. Wkrótce jednak się okazuje, że musi spędzić w bibliotece cały weekend. Autumn zaczyna się bać kiedy orientuje się, że jest zimno i ciemno, a także... cicho. Jednak nie zbyt długo, bo szybko okazuje się, że nie jest sama w bibliotece...

  
"Możliwości nigdy nie ranią aż tak jak rzeczywistość. Możliwości są ekscytujące i niezliczone. Rzeczywistość to ostateczność."

Wraz z Autumn uwięziony w bibliotece jest Dax, chłopak, który nie jest dobrym chłopcem. Początkowo jest bardzo niemiły dla dziewczyny, pomimo, ze ta stara się nawiązać z nim przyjazne stosunki, skoro już zostali skazani na siebie na cały weekend. Oboje jednak muszą dojść do porozumienia, by przetrwać jakoś ten czas, dopóki nie zostaną uwolnieni. Nie mają jedzenia, w bibliotece robi się coraz zimniej, a czas dłuży się niemiłosiernie. Muszą zacząć współpracować, by przetrwać kilka dni. Może Dax w rzeczywistości nie jest taki zły jak mogłoby się wydawać. A może tylko tak o nim mówiono. Do tego Autumn skrywa tajemnicę...


"Książki! Tu wszędzie było pełno książek. Wystarczyłoby chwycić jedną z nich. Zaszyć się w jakimś kącie i czytać, dopóki ktoś mnie nie znajdzie." 

 Autumn kolejne dni spędza na myszkowaniu w lodówkach i szafkach w poszukiwaniu jedzenia, które zostawiły bibliotekarki, a także na jedzeniu batonów z automatu i oglądaniu telewizji. Myślę, że ja spędziłabym ten czas o wiele przyjemniej nie przejmując się burczeniem w brzuchu czy szczękającymi od czasu do czasu zębami. Halo! Przecież tam były książki. Masa książek. A Autumn nawet nie za bardzo się nimi interesowała. Bardziej za to zainteresował ją Dax. I w sumie to chyba dobrze, bo inaczej nie mielibyśmy o czym czytać. Więc Autumn postanowiła, zamiast czytać książki, gadać z chłopakiem, który najwyraźniej nie miał na to ochoty, bo niewiele się odzywał, był czasami niemiły i często nie odpowiadał na zadawane mu pytania. Jak widać początkowo rozmowa się nie kleiła, ale z czasem tych dwoje zbliżyło się do siebie. Może to przez to zimno i głód i po części także strach, a może przez to, że rzeczywiście zainteresowali się sobą albo coś między nimi zaiskrzyło. Niestety po tych wszystkich wydarzeniach i bliskości jaka wtedy się wydarzyła, poza biblioteką, ich relacje ulegną osłabieniu. Czy będą miały szansę przetrwać?


"-Mogło być gorzej.
-Mogło być też lepiej.
" 

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Kasie West. Naczytałam się tyle pozytywnych opinii na temat jej książek, że stwierdziłam, że sama mogę brać w ciemno jej powieści. Do tego opis bardzo ciekawy, okładka piękna no i jeszcze na biblioteka... Byłam przekonana, że książka będzie niesamowita i wciągnie mnie już od pierwszych stron, zachwyci i oczaruje. Może rzeczywiście początkowo bardzo mnie zaciekawiła, bo Autumn została zamknięta w bibliotece, myśli, że jest sama, a tu nagle pojawia się chłopak z nożem w ręku... Muszę przyznać, że zaczęło się bardzo ciekawie, ale potem zrobiło się troszkę nudno. Myślałam, że coś więcej będzie działo się w tej bibliotece. Tak samo jak myślałam, że coś wydarzy się po wyjściu z niej. Liczyłam, że autorka wytworzy jakieś napięcie, a wydarzenia i akcja będzie bardziej dynamiczna.


 "- O co chodzi?
-Powiedziałaś już kiedyś komuś, że ma się zamknąć?
-Nie. Chyba tylko ty tak na mnie działasz.
"

Autorka przede wszystkim skupiła się na pokazaniu problemu jakim jest pochopne ocenianie ludzi, wiara plotkom, tajemnice wśród przyjaciół, a także lekkomyślność. Pokazała to głównie na gronie przyjaciół. Tajemnice, a właściwie to tajemnica Autumn wprowadzały czasami zgrzyty pomiędzy nią, a przyjaciółmi. Lekkomyślne zachowanie Jeffa doprowadzało mnie do furii. Przez swoje wygłupy mógł zrobić sobie krzywdę ale także i innym. 

Wątek romantyczny był bardzo subtelny, jak dla mnie zbyt subtelny, bo czasami, to prawie wcale nie potrafiłam go wyłapać. Autorka chyba bardziej skupiła się na przyjaźni, co przysłoniło rodzącą się miłość, która była dla mnie istotniejsza. Rzadko jednak spotyka się książki, gdzie główną rolę gra przyjaźń, więc jest to mimo wszystko również zaletą powieści. 


"Nie. Przyjaźń oznacza przywiązanie, tak? Więc nie. My jesteśmy dla siebie odmianą. Przyjaciółmi z doskoku. "

Blisko Ciebie jest niezwykle lekką i przyjemną książką. Nie ma tam zawiłych wątków, nie trzeba też doszukiwać się ukrytych motywów, bo wszystko jest jasne i przejrzyste, a całość dobrze skomponowana. Musze przyznać, że pomimo tych kilku minusów, bardzo miło spędziłam przy książce czas. Z pewnością dam jeszcze szansę innym książkom Kasie West, a tą polecam na ciepłe letnie dni. 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki gorąco dziękuję Księgarni Internetowej Dadada.pl

http://dadada.pl/
Dadada.pl

Moja ocena:
7/10  

2 komentarze:

  1. Cieszę się, że w miarę Ci się spodobała ta książka, skoro to Twoje pierwsze spotkanie z autorką :) Mi najbardziej spodobała się jej książka pt. ,,Chłopak z innej bajki", którą też gorąco polecam :) Choć osobiście lubię wszystkie książki tej autorki :)

    Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
    Szelest Stron

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie się podobają książki autorki. Są ciepłe i lekkie ;)

    OdpowiedzUsuń