wtorek, 25 lipca 2017

Potomkowie

Tytuł: Potomkowie
Tytuł oryginału: The Progeny
Cykl: Piętno Krwawej Hrabiny (1)
Autor: Tosca Lee
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 392
Wydawnictwo: IUVI 


"Sklep spożywczy jest częścią większej placówki handlowej, oferującej sprzęt biwakowy, wędkarski i myśliwski, dzięki czemu za jednym zamachem można sobie kupić wegetariański kotlet i strzelbę."


Emily budzi się pewnego dnia i nic nie pamięta. Znajduje się na odludziu i ma przy sobie jedynie opiekunkę Clarę. Wie, że dokonała usunięcia pamięci. Nie wie jednak dlaczego. Jedyną wskazówką jest list, który sama sobie zostawiła. Jednak nie wiele on jej mówi. Wie jedynie, że musi się ukrywać, bo od tego zależy jej życie i życie jej bliskich. Nie będzie jej jednak dane długo cieszyć się błogą niewiedzą, która ją przeraża, i spokojem, bo przeszłość i wrogowie upomną się o swoje.Po raz kolejny świat Emily wywróci się do góry nogami, a ona będzie musiała się w nim odnaleźć.

  
"Słowa są wieczne.
Chwile - ulotne.

Plan Emily na to, by prowadzić spokojne życie w małym zakątku świata, na odludziu, gdzie nikt jej nie znajdzie, szybko zostaje zniszczony, gdy do akcji wkraczają łowcy. Dziewczyna okazuje się potomkinią "Krwawej Hrabiny" Elżbiety Batory, największej morderczyni sprzed wieków. Dziewczyna wie, że utracona wiedza, może uratować jej bliskich, ale za to jej powrót niszczy wszystkich wokół, a ona sama musi mierzyć się z ich stratą. Znajdująca się w sytuacji niemalże bez wyjścia walczy o swą utraconą pamięć, szuka wskazówek i odpowiedzi. Robi to dla tych, których kocha. Robi to w imię miłości...

  
"Trudno jednak zaufać komuś, kogo się nie zna. Zwłaszcza jeśli tym kimś jesteś ty sama.

Emily, a tak na prawdę to, Audra, jest niesamowitą dziewczyną o niewyobrażalnej odwadze i silnym charakterze. Najpierw zdobyła niesamowitą masę wiadomości, poszukiwała niezwykle ważnych informacji, a kiedy stało się to dla niej i nie tylko dla niej, bo także dla jej bliskich i tych, którzy wiedzieli o jej poszukiwaniach, postanowiła wymazać sobie pamięć, pomimo, że miała niesamowite wspomnienia. Jej priorytetem przede wszystkim była ochrona ludzi, którzy byli dla niej ważni, których kochała. Pragnęła także w spokoju przeżyć życie u boku osoby, którą kocha, bez której nie wyobraża sobie życia i za wszelką cenę pragnie chronić. Jest także niebywale sprytna. Zostawiła sobie wiele wskazówek, które nie tak łatwo rozszyfrować. Niezmordowanie również walczy o swoje życie i życie innych potomków, którzy są przez nią narażeni, a także tych, którzy byli jej wrogami. Uwielbiam takie bohaterki jak Emily. Sama chciałabym taka być.

  
"Jesteśmy niewolnikami przeszłości, której nie potrafimy zostawić za sobą.

Początek książki jest niezwykle intrygujący. Dziewczyna, która straciła pamięć, za chwile jakiś pościg i nawał informacji z przeszłości, o jej pochodzeniu, o "Krwawej Hrabinie", o Potomkach, o Łowcach, strzępki informacji o niej samej... A mimo wszystko brak konkretnych odpowiedzi na nurtujące pytania i ta pustka w głowie. Początek niesamowity, zachwycający, ale miałam jednak trochę wrażenie, że zostałam wrzucona w sam środek akcji i denerwowało mnie to, że nie wiedziałam co było wcześniej. Myślę, że dzięki temu chociaż po części wiem jak czuła się Emily- zdezorientowana, zagubiona. Nie wiedziała komu może ufać, kto jest przyjacielem, a kto zdrajcą, a przede wszystkim- kto na nią poluje i co było takie ważne, że wymazała sobie pamięć. Akcja od pierwszych stron pędzi niczym błyskawica. Emily na swej drodze spotyka kogoś, kto twierdzi, że jej pomoże, że zna jakieś informacje, że ją ochroni. Dziewczyna jednak nie potrafi nikomu zaufać, bo oczywiście nic nie pamięta i to słuszne z jej strony, że nie biegnie naiwnie do każdego, kto oferuje jej pomoc.


 "Emily, to ja. Ty.
Nie pytaj o dwa minione lata… Nie szukaj ich w pamięci i nie staraj się grzebać w przeszłości. Od tego zależy twoje życie. Życie innych ludzi również.
Tak przy okazji, nie masz na imię Emily… "

Chyba największym plusem tej historii jest poruszenie osoby Elżbiety Batory i wplecenie jej historii do fabuły. Autorka świetnie sobie z tym poradziła opisując jej krwawe wyczyny, liczne zabójstwa i masakry. Świetnym pomysłem był splecenie tej zamierzchłej historii z czasami współczesnymi. Stworzona przez nią historia jest oryginalna i niesamowita. 

  
"Kiedy kelnerka podchodzi z kartami, proszę ją o wiadro kawy.

Nie wspomniałam jeszcze o Luce, bo nie chcę zdradzać o nim zbyt wielu informacji. Mogę Wam tylko powiedzieć, że jest to niesamowita postać. Wie on o Emily więcej niż ona sama. Może stanowić dla niej zagrożenie jak i być częścią niezwykle skomplikowanej zagadki. 

Jak już wspomniałam wcześniej, zaczynając czytać książkę, czułam się jakbym trafiła w sam środek akcji i brakowało mi informacji o tym co było wcześniej. Później co nieco dowiedziałam się o tym jak to było, ale niestety wciąż brakuje mi tego, bo były to tylko strzępki zapisane w listach, kilka przedmiotów... Z przyjemnością przeczytałabym te wydarzenia z perspektywy Luki, albo jakiegoś pamiętnika pisanego przez któreś z bohaterów...

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu IUVI.
 
Moja ocena:
10/10
(chociaż zasługuje na więcej)    

6 komentarzy:

 1. Nie spodziewałam się aż tak entuzjastycznej recenzji. Widać, że książka wywarła na Tobie ogromne wrażenie. Muszę więc zapisać sobie jej tytuł i w wolnej chwili się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie również książka bardzo się podobała, drugi tom trzyma poziom, choć byłam przekonana, że powstanie też tom trzeci, gdyż kontynuacja Potomków, Pierworodna, zostawia jeszcze wiele niedopowiedzianych kwestii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurczę, brzmi naprawdę dobrze. Ale chyba najbardziej przekonały mnie zdjęcia - są przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, trochę się nad nimi napracowałam zanim stworzyłam taką kompozycję.

   Usuń
 4. 10 na 10? Wow. Przez was dziewczyny wydaję na książki więcej niż na nich zarabiam :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahaha, ja wcześniej tylko wydawałam, teraz staram się tylko zarabiać :P

   Usuń