środa, 28 września 2022

Z czułością dla siebie

Tytuł: Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym
Tytuł oryginału:
Lieblosigkeit macht krank: Was unsere Selbstheilungskräfte stärkt und wie wir endlich gesünder
Autor: Gerald H
üther
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 158
Wydawnictwo: Dobra Literatura

 

"My, ludzie, jesteśmy dziwnymi istotami. Żadnemu zwierzęciu, a tym bardziej roślinie, nie trzeba tłumaczyć, co ma robić dla zachowania zdrowia."


Cóż ten cytat wiele mówi, o tym jak ludzie przemęczają się, wyniszczają swój organizm pracą, zbyt szybkim trybem życia, złym odżywaniem się czy używkami. Pozwolę sobie w tym miejscu na odrobinę prywaty zanim przejdę dalej. Kilka dni temu mój tata przeszedł ostry zawał serca. Na szczęście już jest w domu i wszystko z nim w porządku, ale nie byłoby tego, gdyby o siebie dbał. Lekarz powiedział, że to przez tryb życia, ciągła praca i gonitwa, to choroba cywilizacyjna, która coraz częściej dotyka ludzi własnie przez przemęczanie swojego organizmu i życie w ciągłym napięciu. I ludziom, w przeciwieństwie do zwierząt i roślin, trzeba o tym przypominać.


  "Świat, w którym żyjemy, zmieniamy nieustannie wedle naszych wyobrażeń, coraz szybciej, trwalej, skuteczniej."

Obecny świat niejako często zmusza nas do szaleńczego trypu życia. Ciągle za czymś gonimy. Nasze organizmy są przemęczone, a my przestajemy o siebie dbać. Brak miłości i czułości nie tylko wobec innych, ale także wobec samych siebie jest coraz bardziej powszechny. Coraz więcej osób zapada na zdrowiu, a leczenie nie jest takie efektowne, bo zapomniamy o czułości dla siebie...


 "Skoro nasi przodkowie czuli, co nam szkodzi, powinni również dostrzec, co nas uzdrawia." 

Miłość do samego siebie jest bardzo ważna. Niestety często o tym zapominamy. Autor postanowił o tym przypomnieć. Zwrócił uwagę na wiele aspektów - między innymi jak wielką rolę odgrywa wychowanie dzieci na ich późniejsze życie, pokazał mechanizmy, które wpływają na ludzi destrukcyjnie oraz opisał pracę mózgu. Nie zabrakło także wskazówek do właściwego postępowania. Poradnik dostarczył mi dużo nowej wiedzy i wiele przydatnych informacje, które zaczęłam wprowadzać w życie, by móc poprawić jego jakość. Książka jest swego rodzaju wewaniem do zatrzymania się i pokochania siebie, których obecnie powinno być jak najwięcej, żebyśmy potrafili robić dla siebie to, co najlepsze.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dobra Literatura.

Moja ocena:
8/10

5 komentarzy:

 1. Dokładnie takiej książki mi teraz potrzeba. Muszę przyznać, że ostatnio w biegu życia zapomniałam o tym, co najważniejsze, czyli o sobie.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka, po którą z pewnością sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To musi być naprawdę wartościowa książka :) Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Może znalazłabym w tej książce porady na męczący mnie stres.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może ta książka podniosłaby mnie na duchu.

  OdpowiedzUsuń