środa, 5 października 2022

Popękane życie

Tytuł: Popękane życie
Autor: Joanna Jagiełło
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: HarperCollins


"Zapadła cisza. Laura poczuła, że nic straszniejszego nie spotkało jej do tej pory w życiu. Co to w ogóle była za rozmowa? Czy nie chodzi głównie o to, że rodzice się rozstają. A tymczasem to brzmiało tak, jakby ustalali, jak przemeblują pokój."

 

Laura jest najstarszą z rodzeństwa i oczkiem w głowie taty. Właśnie przygotowuje się do matury, dużo czasu poświęca na naukę, wolne chwile spędza z chłopakiem i robi plany na dalsze życie. Jej młodszy brat Leo jest licealistą i nie interesuje go zbyt wiele poza grami. Z kolei najmłodsza siostra Lena jest ulubienicą mamy i perfekcyjną uczennicą podstawówki. Razem z rodzicami tworzą idealną rodzinę, jednak okazuje się, że od jakiegoś czasu nic już nie jest idealne, a rodzice postanawiają się rozwieść.


  "Tak bardzo chciałaby móc wykrzyczeć swoim rodzicom to wszystko, o czym teraz myślała."

 

Przed dziećmi nowy etap w ich życiu. Wszystko zaczęło się od dziwnych kłótki, milczenia. Potem nastąpiło rozstanie. Rodzice przestali ze sobą mieszkać, a oni stracili dom i poczucie bezpieczeństwa. Każde z nich mocno to przeżyło, a na dodatek ciągle towarzyszą im ich własne problemy, z którymi nie do końca potrafią sobie poradzić.


 "To zawsze trudne, choć to przecież tylko rola."

Wiem jak trudne bywają rozstania rodziców, ale to, jakie piekło zgotowali rodzice tej trójki dzieci jest nie do pomyślenia. Każde z nich przerzucało swoje problemy i niespełnione ambicje na dzieci. One słyszały o zdradach, detektywach, o tym, że nie ma pieniędzy na korepetycje, bo to drugie nie chce zapłacić. To było straszne, toksyczne. Jest to książka skierowana do młodzieży, ale chyba bardziej przydałaby się dorosłym, bo chociaż daje swego rodzaju pocieszenie i pokazuje, że dzięki wspieraniu się przez rodzeństwo nawzajem można przez to przejść i wyjść na prostą, to jednak rodzice powinni wiedzieć czego nie robić dzieciom, a o tym oni często zapominają, kiedy do głosu dochodzą ich własne emocje. Poza tym nie każdy ma rodzeństwo, tak jak to było w tym przypadku.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu HarperCollins.
 
Moja ocena:
7/10
 

4 komentarze: