wtorek, 26 kwietnia 2016

Północ I Południe

Tytuł: Północ i Południe
Tytuł oryginału: North and South
Autor: Elizabeth Gaskell
Rok Wydania: 2015
Liczba Stron: 
Wydawnictwo: Świat Książki

"Uważaj... Jeśli mnie nie powstrzymasz, w swoim zadufaniu uznam, że do mnie należysz..."

 Margaret Hale mieszka w małym domku w malowniczym Helstone na południu Anglii. Jest córką miejscowego pastora. Rodzina jest uboga, ale nie narzekają na niedostatki. Kochają swoje miejsce, jego uroki. Jednak  ojciec Margaret targany wątpliwościami postanawia odejść z Kościoła i rezygnuje ze swojej funkcji. Rodzina musi w bardzo krótkim czasie opuścić ukochane Helstone i przenieść się do Milton- bardzo uprzemysłowionego miasteczka na północy Anglii. Pan Milton postanawia zostać prywatnym nauczycielem. Kontrast pomiędzy obydwoma miejscami jest bardzo wyraźny. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone i gęste. Dziewczyna bardzo tęskni za pięknym Helston, które wciąż żyje w jej sercu. Z czasem jednak oswaja się z nowym miejscem i ostrzega jego problemy. Nawiązuje też nowe znajomości. Zaprzyjaźnia się z jedną z bardzo chorych rówieśnic, córką ubogiego robotnika. Poznaje także właściciela fabryki Johna Thorntona który jest ulubionym uczniem jej ojca.

 Margaret i John od urodzenia prowadzili zupełnie inne życie. Ona wychowała się na pięknym południu w otoczeniu kochającej rodziny, wśród życzliwych jej ludzi. Otaczało ją piękno przyrody. On od dziecka musiał ciężko pracować. Ojciec zmarł wcześnie. Matka była surowa i wymagająca. Nie widział otaczających go pięknych ogrodów, ale dym z fabryk. Każde z nich przywiązane do swego środowiska, nie potrafi się nawzajem zrozumieć. Jednak John nie potrafi przestać myśleć o dziewczynie, która coraz bardziej zapada mu w serce. Margaret coraz częściej zaczyna myśleć panu Thortonie, choć sama przed sobą wstydzi się do tego przyznać...

 

"Błagam Cię o rozważną miłość,
Mądrą nieustannym staraniem,
By szczęście przyjmować radosnym uśmiechem,
By umieć osuszy łzy.
I błagam o serce niepamiętające o sobie, 
Zdolne pocieszać i współczuć." 
 
 
Tytuł wskazuje na główny temat książki- kontrast między przemysłową północą, a rolniczym południem. Książka jest określana jako powieść społeczna, która stara się ukazać przemysłową północ i konflikty występujące tam w połowie XIX wieku oczami osoby z innego środowiska, łagodnej damy z południa. Przewijają się tam również wątki romantyczne, chociaż są one bardzo subtelne. Czasami występują tak rzadko, że gdyby nie to, że głównie one interesowały mnie w tej powieści, to ko,pletnie bym o nich zapominała. Autorka skupiła się przede wszystkim na problemach społecznych przemysłowego miasteczka. Niektóre fragmenty uważam za nudne i zbyt rozwleczone. Mogłyby zostać one pominięte ze względu na ich małe znaczenie w powieści. Niemniej jednak muszę przyznać, że książka została bardzo dokładnie dopracowana.
 
Moja Ocena:
9/10 
 

4 komentarze:

 1. Tej właśnie książki brakuje mi do mojej klasycznej kolekcji! ;)

  Przy okazji widzę, że na razie koniec z klasyką? Teraz Trylogia Czasu? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam w planach jeszcze dwie książki, ale nie chcę Was zamęczyć tą serią :)

   Usuń
 2. Mnie jeszcze nie było dane przeczytać tej książki, ale te wydania kwiatowe są piękne. Musze je mieć!

  OdpowiedzUsuń