sobota, 23 kwietnia 2016

Rozważna i Romantyczna

Tytuł: Rozważna i Romantyczna
Tytuł oryginału: Sense and Sensiblity
Autor: Jane Austen
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 250
Wydawnictwo: Świat Książki
Pani Dashwod zastaje wdową. Ma na utrzymaniu trzy córki- Eleonorę, Mariannę i Małgorzatę . Pasierb nie spieszy z pomocą, a synowa niemile traktuje swą teściową i uważa ją za intruza. Przez wzgląd na córki stara się jednak wszystko godnie znosić. Jednak podczas pewnej niemiłej wypowiedzi młodej pani Dashwod, kobieta postanawia wyprowadzić się ze swej ukochanej posiadłości do nowo zaoferowanego wiejskiego domku. 
Panie początkowo bywały tylko w dworze swego kuzyna, lecz z czasem zawarły nowe znajomości i zaczęły składać wizyty różnym osob0m z sąsiedztwa.Wśród nich znalazł się również wielbiciel Marianny- podstarzały pułkownik.Nie potrzeba słów tam, gdzie czyny świadczą same za siebie.

Pewnego dnia Eleonora (Rozważna) i Marianna (Romantyczna) wybrały się na spacer. Spotkała ich jednak ulewa. Podczas tej wycieczki Marianna skręciła kostkę. Niebywałym szczęściem okazał się fakt, iż pobliżu znajdował się pan Willoughby. Zaniósł on nieszczęsną do domu. Od tamtej pory stał się on ulubieńcem pań i stałym gościem. Marianna darzyła swego bohaterem coraz większym uczuciem. 

źródło

Eleonora natomiast nie poznała żadnego czarującego mężczyzny w okolicy. Ba! Nawet go nie szukała. Chociaż była zawsze bardzo rozważna, nie była nudna, czy też niezainteresowana kimkolwiek. Wynikało to z tego, iż zostawiła w Norland swojego ukochanego. Henry był bratem jej szwagierki. Rodzina planowała dla niego wielka karierę i bogaty mariaż. Matka jak i siostra pana Ferarrsa były bardzo przeciwne małżeństwu Eleonory i Henrego, dlatego próbowały zdusić ich miłość już od zarodka. A sam kawaler z jednej strony wydawał się być zakochany, z drugiej jednak, czyny jego zaprzeczały temu.


 Byłoby z nich dobre małżeństwo, bo on bogaty, a ona ładna.

Dwie siostry tak bardzo różne od siebie, marzą o tym samym- o szczęściu i miłości.  Niestety świat, w którym żyją rządzi się swoimi prawami. Nie ma  w nim miejsca na prawdziwe uczucia. Liczą się tylko pieniądze, pozycja społeczna, koneksje.. Świat może tylko rozczarować tak delikatne istoty jak panny Dashwod.
Czasem dla ludzkiego spokoju dobre wychowanie więcej znaczy niż dobre serce.

No i po raz kolejny nie zawiodłam się na Jane Austen, Autorka ponownie urzekła mnie wspaniałą fabułą i nietuzinkowym wyborem bohaterów. Pomimo, że charaktery sióstr wydają mi się lekko przekoloryzowane, nie raziło mnie to zbyt. Jak zwykle zachwyciła mnie wspaniałymi dialogami pełnymi błyskotliwości i humoru. 

Moja ocena:
9/10
 

4 komentarze:

 1. Tak bardzo kusisz tą Austen! A ja mam tyle na głowie, że w dalszym ciągu nie wiem kiedy zabiorę się za te piękne wydania!
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę czytałam już jakiś czas temu i chętnie do niej wrócę. Te kwiatowe wydanie jest piękne, powinnam je mieć na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kusisz. Mam ochotę na klasykę!
  przepiękne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń