czwartek, 18 maja 2017

Gus

Tytuł: Gus
Autor: Kim Holden
Cykl: Peomyczek (2)
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 500
Wydawnictwo: Filia 


 "W ciągu tej podróży spotykamy wiele osób. Niektórzy to padalce, ale niektórzy są wyjątkowi. Jeśli znajdziesz taką wyjątkową osobę, nie bierz niczego za pewnik, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy czas z tą osobą dobiegnie końca."


Gus to najlepszy przyjaciel Kate, jej druga połowa duszy. Chłopak nie potrafi poradzić sobie z jej stratą i zatraca się w alkoholu, narkotykach i seksie. Gustov nie widzi już sensu życia. Czuje się pusty jakby wycięto mu kawałek serca, a może nawet i całe, bo jego sercem był Promyczek. Nie czerpie radości z muzyki, odsuwa się od przyjaciół. Chłopak żyjąc z dnia na dzień stacza się, aż do momentu, kiedy na jego drodze stanie Niecierpliwa, która ma go pilnować


"Masz tylko jedną szansę w tym cyrku zwanym życiem. Nie siedź na widowni, przyglądając się przedstawieniu. Wskakuj na scenę i bądź wielki. Właśnie tam znajdziesz ogień."

Relacje tej dwójki początkowo układały się niezbyt pomyślnie. Gus był zły, że przydzielono mu "niańkę", a sama Scout uważała go za dupka. Ich relacje ograniczały się od oschłych wymian zdań i zostawianiu karteczek  z krótkimi informacjami. Z czasem jednak Gus poświęcił jej trochę uwagi i zobaczył jaka jest krucha i zagubiona. Chęć niesienia jej pomocy oderwała go od własnego cierpienia i pozwoliła na rozpoczęcie nowego etapu życia. Z czasem ich relacje uległy znacznemu ociepleniu, a sama Scout wniosła do życia Gusa wiele światła i ciepła...


"Życie polega na wykorzystywaniu chwil. Robieniu tego, co się chce i co konieczne. Nie mam zamiaru się ukrywać. Nie chcę się wahać. Pragnę po prostu żyć."

Gus, to nie książka opowiedziana o Kate z perspektywy Gustova, ale kontynuacja opowieści o nim w roli głównej. Autorka oczywiście nie pominęła także bohaterów z poprzedniej części, w tym Kellera i Stelli, chociaż rzadko się pojawiali. Za to więcej można był0 dowiedzie się o chłopakach z zespołu, a szczególnie o Franco. Pojawili się także nowi bohaterowie, w tym, najważniejsza, Scout. 

Autorka cudownie wykreowała postaci. W poprzedniej części Gus został pokazany w bardzo dobrym świetle. W tej części Kim Holden wyciągnęła na wierzch wszystkie jego wady, nałogi. Ale nie zapomniała także o tych wielu pozytywnych cechach i niezwykle dobrym sercu, wciąż zdolnym do miłości. 


"-Byłeś kiedyś zakochany ?
Nawet nie mruga.
-Raz.
-Jak długo ?
Wpatruje się w niebo, odpowiada:
-Dwadzieścia jeden lat... i trzy dni.
"
 

Promyczek sprawiła mi ogromny ból, przyniosła smutek i rozpacz. Gus z kolei ukoiła te rany, dała trochę radości. Oczywiście też wywołała kilka łez, bo Kate stała mi się bardzo bliska i wciąż sama odczuwam jej stratę jakby istniała na prawdę i dużo dla mnie znaczyła. Wspomnienia o niej nadały książce niezwykłego klimatu.

Gus to wspaniała książka o tworzeniu legendy!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Mojej M.

Moja ocena:
9/10   

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam Kim Holden, a jej książki zawsze wywołują we mnie AŻ tyle emocji! Nie mogę się doczekać aż dojdzie do mnie ''Franco'' :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj mam nadzieję, że ta książka poskleja te emocje po Promyczku. Akurat zaczęłam czytać Gusa. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam takie mieszane uczucia do tej ksiażki. Podobała mi się, ale tez nie do konca, bo nie mogłam jakoś przekonać się właśnie do Scout :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chcę przeczytać, ale niestety nie mogę nigdzie znaleźć :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede mną wciąż jeszcze "Promyczek" ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też podobała mi się to, jak autorka przedstawiła Gusa w drugim tomie. Po "Promyczku" sądziłam, że jest ideałem, ale okazało się, że ma kilka wad. Teraz czas na "Franco" :D
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham, kocham Gusa ;) bardzo miło spędziłam czas z tą lekturą ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta seria jeszcze przede mną, w planach czytelniczych jest, czekam tylko na wolniejszą chwilę. :) Przyjemnie się czyta opisy, kiedy książki przynoszą satysfakcjonujące zaczytanie. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze tej serii ale w najbliższym czasie mam zamiar ją przeczytać. Słyszałam o niej dużo pozytywnych recenzji. mój blog

  OdpowiedzUsuń