poniedziałek, 30 października 2017

Fotografie, którre nie zmieniły świata

Tytuł: Fotografie, które nie zmieniły świata
Autor: Krzysztof Miller
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 223
Wydawnictwo: Agora

"Za rzeką wielki plac zasiany odłamkami, fragmentami pocisków i rakiet. Metalowe pole. Na nim pojawia się duch. Wysoki mężczyzna w brązowym płaszczyku, za krótkich, szerokich spodniach i zdezelowanych butach."


Krzysztof Miller nie żyje już od roku. Zostawił jednak po sobie niezrównane dzieło- zdjęcia. Fotografie Krzysztofa Millera nie zmieniły świata, jednak pokazały go od tej prawdziwej, szczerej i brutalnej strony, bez żadnych retuszów i poprawek... 


 "Powodzie, huragany, wszelakie klęski żywiołowe to program obowiązkowy mojej pracy w kraju."

Krzysztof Miller to jeden z najpopularniejszych polskich fotoreporterów. Pracował dla Gazety Wyborczej. Był zawsze tam, gdzie coś się działo, w trudno dostępnych, bardzo niebezpiecznych miejscach. Bośnia. Czeczenia. Afganistan... Jego oko widziało wszystkie najważniejsze wydarzenia. Wszystko to przekazał nam za pomocą obiektywu.

 
"Nie łatwo jest wejść do świątyni, w której wierni zamiast wiary znaleźli śmierć. Nie łatwo jest wejść do świątyni zrujnowanej przez innowierców. Niełatwo jest wejść do świątyni sprofanowanej przez innowierców."

Fotografie, które nie zmieniły świata to album składający się ze zdjęć autorstwa Krzysztofa Millera z różnych miejsc i wydarzeń, z różnych części świata, z wojen, festiwali, pielgrzymek, misji... Fotografie żołnierzy, bojowników, cierpiących cywili przeplatają się ze zdjęciami z polskich pielgrzymek, prowincjonalnych festynów, muzycznych festiwali. Takim ułożeniem zdjęć Miller pokazał, że życie jest niezwykle dynamiczne, pełne niespodzianek, że trzeba łapać każdą chwilę, bo nigdy nie wiadomo co się wydarzy.

Za album serdecznie dziękuję portalowi Zażyj Kultury.

Moja ocena:
9/10   

 

2 komentarze: