niedziela, 6 stycznia 2019

Hotel Bristol

Tytuł: Hotel Bristol
Autor: Izabela Żukowska & Faustyna
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 256
Wydawnictwo: Arkady


"Swoje urzędowanie Paderewski zaczął od sprowadzenia amerykańskich stołów bilardowych. Uwielbiał bilard i nie wyobrażał sobie, by nagle pozbawić się tej rozrywki. Był zresztą znakomitym graczem. Mówiono, że kiedy brał do ręki kij bilardowy, jego przeciwnik mógł iść do domu."

Hotel Bristol – niemy świadek wielkiej polityki, chwilowa siedziba rządu, miejsce pobytu najznamienitszych gości stolicy: polityków, artystów, finansistów – przedstawiony w faktach, anegdotach, materiałach z epoki... i plotkach.*Hotel Bristol – świetnie napisane dzieje warszawskiego hotelu od końca XIX wieku po czasy współczesne. Także fascynujące, często nieznane i zaskakujące losy pierwszego właściciela Bristolu – Ignacego Jana Paderewskiego.

Autorki przedstawiają losy Warszawy i Polski z niecodziennej perspektywy – luksusowego hotelu na Krakowskim Przedmieściu. Opisują też towarzyskie i kulturalne życie stolicy, jego jasne i ciemne strony, a niekiedy także pikantne szczegóły.*


Autorki przedstawiają historię Hotelu Bristol od jego otwarcia, wejścia pierwszego klienta, aż do dzisiaj. Wszystko zostało bardzo szczegółowo i barwnie przedstawione w sposób, że ciekawi i ma się chęć dowiadywać o nim więcej. Bardzo się cieszę, że mogłam dzięki tej książce poznać nie tylko historię tego wyjątkowego hotelu, ale także inne historie w jego tle. 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
8/10

*opis wydawcy

5 komentarzy:

 1. Właśnie podsunęłaś mi fajny pomysł na prezent urodzinowy dla przyjaciela. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ to musi być fajna książka - będę jej wypatrywać!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, nie moja bajka. Nawet jeśli brzmi fajnie to wiem, że raczej szybko bym się zaczęła nudzić :(

  OdpowiedzUsuń