sobota, 13 marca 2021

100 Lat Mody Męskiej

Tytuł: 100 Lat Mody Męskiej
Tytuł oryginału: 100 Years of Menswear
Autor: Cally Blackman
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Arkady

"Po wybuchu II wojny światowej wytworny urok lat trzydziestych ustąpił surowszym rozwiązaniom. Produkcję tekstyliów i ubrań ponownie przestawiono tak, by zaspokoić potrzeby wojsk. Ubiory dla cywili były rygorystycznie racjonizowane."

 

Czasami niektóym się wydaje, że jedynie kobiety zwracają uwagę na swój wygląd, na modę, podążają za trendami i godzinami szukają odpowiedniego stroju w szafie, a potem kolejne godziny stoją przed lutrem podziwiając się. Nic bardziej mylnego. Moda męska rozwijała się równolegle wraz z modą damską od stuleci. Panowie przecież też zawsze chcieli się dobrze prezentować przy swoich kobietach.


"Największy wpływ na modę w XX wieku wywarły ubiory sportowe." 

Najpierw garnitur, potem strój robotnika, żołnierza, artysty, hollywoodzkiego aktora, buntownika, aż w końcu - członek subkultury, stylista i projektant. Niektóre z tych strojów, a pewnie nawet i większość kojarzymy - kultowy James Bond, niezapomniany John Travolta, elegancki Mark Twain, ekstrawagancki Elvis Presley - to jedni z wielu, których od razu rozpoznajemy i znamy charakterystyczne stroje z filmów czy występów. Stroje przez nich noszone ogromnie się od siebie różnią, a to pokazuje jak dynamicznie zmieniała się męska moda.


"Tak zwane subkultury i związane z nimi mody na określone ubiory nie są zjawiskiem nowym." 

100 Lat Mody Męskiej to przede wszystkim masa zdjęć, zarówno tych znanych jak i rzadko publikowanych. Do tego każde zdjecie opatrzone jest krótką informacją, komentarzem. Również do każdego tematu, rozdziału są załączone konkretne informacje, które są swego rodzaju wprowadzeniem. Przyznam, że czuję lekki niedosyt, bo chciałabym trochę więcej tych informacji. Niemniej jednak jest to przepięknie wydana ciekawa pozycja, która może przydać się studentom i teoretykom mody, a także miłośnikom męskich strojów.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
8/10
 6 komentarzy:

 1. Chętnie zobaczyłabym jak na przełomie lat mnie o się kanon mody męskiej. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka. Wiem komu bardzo by się spodobała.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że zaciekawiła by mnie ta ksiażka. Wszędzie o modzie damskiej a tu o męskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie publikacje. Na codzień nie mamy pojęcia, jak bardzo zmienia się moda. Dzięki takim książkom możemy na sprawę popatrzeć z szerszej perspektywy...
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń