piątek, 5 marca 2021

Tatrzańskie Dwutysięczniki

Tytuł: Tatrzańskie dwutysięczniki
Autor: Krzysztof Bzowski & Natalia Figiel
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 372
Wydawnictwo: Bezdroża


"Tatry to najwyższe pasmo górskie całego łańcucha Karpat, wyróżniające się w krajobrazie górskim zarówno Polski, jak i Słowacji śmiałą, wysokogórską rzeźbą. Jako jedyne góry na terenie naszego kraju przekraczają wysokość 2000 m n.p.m., a kolejne najwyższe pasmo górskie przewyższają o prawie 800 m."


Jak dotąd Tatry są mi zupełnie obce. Co prawda, byłam kiedyś przejazdem w Zakopanem, ale to za mało, by znać Tatry. Z kolei i moja mama i kilkoro znajomych są zachwyceni tymi górami i to sprawia, że mam ochotę przyjżeć im się bliżej.

"Tylko tu możemy zobaczyć takie gatunki jak kozice czy świstaki, zwierzęta dla Tatr wręcz symboliczne."

 
Tatry i Zakopane to chyba główne skojarzenie, kiedy mówi się o górach Polski. Od lat te góry przyciągają rzesze turystów. Mnóstwo tam malowniczych panoram, ekscytujących szlaków czy wysokich szczytów. Ta książka to przewodnik właśnie po tych górach i przepięknych widokach.


 "Niekwestionowaną stolicą polskich Tatr jest Zakopane i właśnie stąd należy rozpocząć eksplorację Tatr od północy."

Przyznam szczerze, że kiedy patrzę na te przepiękne zdjęcia, malownicze widoki, to nie muszę już czytać co pisze, bo wiem, że chcę koniecznie tam pojechać i zobaczyć wszystko na żywo. Kiedy patrzę na te zdjęcia, czuję jakby to był ilustracje jakiejś niezwykłej krainy, którą koniecznie muszę odwiedzić. A co do tekstu w tej książce, to właśnie są opisy poszczególnych gór, szlaków i informacje praktyczne czy ostrzeżenia. Wszystko jest bardzo zwięźle i praktycznie ujęte. Zaznajomienie się z informacjami zawartymi tutaj będzie świetnym pomysłem przed wybraniem się w Tatry.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bezdroża.

Moja ocena:
9/10
 

4 komentarze: