piątek, 30 czerwca 2017

Co, jeśli...

Tytuł: Co, jeśli...
Tytuł oryginału: What If
Autor: Rebecca Donovan
Rok wydania: 2015
Liczba storn: 380
Wydawnictwo: Feeria Young

"Czasami żałuję, że nie jestem inna: spontaniczna, żądna przygód, że nie umiem zrobić czegoś tylko dla zabawy, nie przejmować się tym, co inni pomyślą o moim wyglądzie czy zachowaniu, że nie umiem po prostu być …sobą."

Cal, Rae, Nicole i Richelle to przyjaciele od najmłodszych lat. Nicole dołączyła do nich najpóźniej i była bardziej przyjaciółką Richelle niż pozostałych. Była inna niż reszta paczki. Rodzice nie pozwalali się jej brudzić. Zawsze musiała chodzić elegencko i schludnie ubrana, musiała stawiać się w domu punktualnie, być grzeczna i kulturalna. Przede wszystkim Richelle, a później także Cal, pożyczali jej ubrania, by mogła swobodnie się z nimi bawić. Niestety czas rozłączył przyjaciół. Richelle wyprowadziła się, a Nicole odwróciła się od pozostałych przyjaciół. Później zniknęła także i ona. 

  
 "Niebo pełne możliwości i bólu. Przecież to sprzeczność. Chyba, że możliwości zawsze niosą ze sobą cierpienie..."

Cal jednak nie zapomniał o Richelle, a tym bardziej o Nicole, która już w dzieciństwie znaczyła dla niego więcej niż mógłby to pojąć. Na jednej ze studenckich imprez chłopak spotyka dziewczynę, która do złudzenia przypomina starą przyjaciółkę, która lata temu skradła mu serce. Okazuje się, że dziewczyna ma na imię Nyelle i nie jest już tą samą dziewczyną. Wygląda jak ona, ale zachowuje się zupełnie inaczej. Nicole była spokojna i nieśmiała. Nyelle jest szalona i niezwykle odważna. Calowi bardzo podoba się ta nowa dziewczyna. Nie daje mu jednak spokoju, co sprawiło, że Nicole stała się Nyelle.


"Tyle razy rozmyślałam o decyzji, którą kiedyś podjęłam, zastanawiając się, co by było, gdybym postąpiła wtedy inaczej? Kim byłabym dzisiaj? Jak wyglądałoby moje życie? A co, jeśli..." 

Książka jest niezwykle poruszająca. Podobnie jak seria Oddechy, wciąga w wir emocji, które targają aż do ostatnich stron. Trudno jest ją odłożyć "na później" i ciężko jest także przeczytać ją w jeden wieczór, bo pisarka porusza trudne tematy, która sprawiają, że trzeba się na chwile zatrzymać i pomyśleć. Co, jeśli... to kolejna książka pani Donovan, która rozdziera emocjonalnie. Przykład Nyelle pokazuje, że trzeba walczyć o siebie i stanowczo decydować swoim życiem, by w przyszłości niczego nie żałować. Myślę, że wiele można się nauczyć z tej powieści.


"Za każdym razem, kiedy zobaczysz spadającą gwiazdę, wybierz coś, czego nie zrobiłaś, i po prostu to zrób." 

Za książkę gorąco dziękuję Mojej M.

Moja ocena:
10/10   

5 komentarzy:

 1. Lubię takie pouczające powieści, z których można wyciągnąć wiele lekcji życiowych. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam serię "Oddechy" a skoro ta książka pod kątem emocji jest podobna do tej serii, to muszę się jej bliżej przyjrzeć :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawi mnie ta książka i na szczęście czeka na mojej półce, aż się za nią zabiorę :D

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie niestety ta książka bardzo zawiodła :( Jak dla mnie była po prostu nudna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo zachęciłaś mnie tą recenzją :) Koniecznie muszę przeczytać, książka jest akurat w takich klimatach, jakie lubię :)

  OdpowiedzUsuń