poniedziałek, 5 czerwca 2017

Młody

Tytuł: Młody
Autor: Magdalena Kozak
Cykl: Wampiry w ABW (4)
Seria: Tajne Akta Vespra
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 366
Wydawnictwo: Fabryka Słów 


"Dziś nie wiem, co uśmiech, co młodość. Co życie, Więzieniem- trawieniem zmęczony, stargany, 
I próżno chcę walczyć, chcę stanąć na szczycie..."


Od kiedy Vesper został lordem, na jego głowę spada mnóstwo zadań i trosk. Jego jedynym problemem nie jest tylko wykarmienie swojego rodu, ale także zapewnienie mu bezpieczeństwa wśród wielu zagrożeń i porozumienie się pozostałymi rodami, które nie są mu zbyt przychylne. Na szczęście świat domaga się rodu Inanitów, który nie są ani dobrzy, ani źli. Kiedy przyjdą mroczne czasy, i inne rody zostaną śmiertelnie zagrożone, Inanici, będą mogli w końcu pokazać ile są warci. Niestety, nic już wtedy nie będzie takie jak kiedyś, a ich ród stanie w obliczu ogromnego niebezpieczeństwa.
   

"Świat nie jest bałwanem bez uczucia, bez duszy,
To nie jest bezmyślny ułamek gliniany,
Ciąg nieszczęść ludzkości tę ludzkość poruszy
I marsza nie będą mi grać kajdany!"


Ta wyjątkowa seria ma już ponad dekadę, więc przypomnę, że wampiry posiadają swoje korporacje w całej Europie, budując potęgę swojej rasy. Sam Vesper przeszedł w swoim życiu wiele trudów i dokładnie poznał wampirze rody od środka, z którymi przyszło mu teraz współpracować. Najpierw zmieniono go w wampira i trafił do Nocarzy, oddziału uderzeniowego wampirzych rodów (Nocarz). Potem zwerbowali go Renegaci, wrogowie rodów i ich polityki (Renegat). Pod sam koniec tomu trzeciego (Nikt) Vesper został mianowany Lordem nowego rodu, mającego zachować równowagę i pilnować ładu w wampirzej Europie. 

  
"Po raz pierwszy w życiu Vesper zasiadł w Ławie Lordów na Galerii Hańby. Czuł się jeszcze gorzej niż za pierwszym razem, kiedy tłoczył się wraz z resztą gawiedzi. Teraz był jednym z katów bezpośrednio odpowiedzialnych za to przedstawienie." 
 
Akcja powieści rozpoczyna się dokładnie w momencie, w którym zakończyła się powieść Nikt. Warto jest się zapoznać przypomnieć sobie wcześniejsze losy bohatera, by mieć lepsze spojrzenie na niego i zrozumieć niektóre zawirowania.  
 
Vesper zostaje rzucony na głęboką wodę. Młody Lord nie ma pojęcia o działaniu innych Lordów, o ich manipulacjach i o prawach rządzących w Radzie. Ponadto nie ma pojęcia o prawach rządzących wampirzymi rodami, a starsi o setki lat Lordowie, niechętnie mu to tłumaczą i wykorzystują jego niewiedzę dla własnych celów, a ponadto wikłają go w niebezpieczne misje i przysparzają mu wiele kłopotów. Wewnątrz rodu Inanitów też nie brak kłopotów. Brak finansów i żywności to dopiero początek. Inanici są niezdyscyplinowani i nie wierzą w siły swojego przywódcy. Na szczęście są mu wierni i pragną wierzyć w poprawę swojego rodu...
 
 
"Coś było na rzeczy, wydawało mu się, że przechwytuje krótką wymianę spojrzeń między dziewczyną a Ignisem. Ale raczej nie czułą jak u kochanków, bardziej jak u partnerów w interesach." 
 
Młody to świetna historia pełna walki, strzałów, łusek po nabojach, niebezpieczeństw i krwi. Mroczny klimat wampirów oraz niebezpiecznych intryg doprawiony jest rzadkimi, aczkolwiek świetnie rozbudowanymi aktami miłosnymi, które potrafią przyprawić czytelnika o dreszcze. 
Powieść jest niezwykle wciągająca i  nieprzewidywalna, momentami trzyma w napięciu i potrafi niebywale zaskoczyć. Na uwagę zasługuje również szata graficzna, która utrzymana jest w tym samym klimacie, co poprzednie części cyklu. 
 
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Fabryka Słów.
 
Moja ocena:
9/10   

2 komentarze:

  1. Przyznam szczerze, że pierwszy raz spotykam się z tą serią. Sama nie jestem fanką, ale pokazałam ją mężowi.
    Pozdrawiam Wiedźmowo :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety nie znam tej serii ;)

    OdpowiedzUsuń