czwartek, 8 czerwca 2017

Czarodzieje Koni

Tytuł: Czarodzieje Koni
Autor: Krzysztof Czarnota
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 312
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 

"Szczęśliwie młody hrabia i jego wierni Kozacy, wiodąc bezcenne pustynne konie, cało i zdrowo dotarli na ukochane Podole. Wieść o wspaniałych arabskich koniach przyprowadzonych z Arabii lotem błyskawicy obiegła całe Kresy."


W podaniach można odnaleźć wiele opisów przypadków koni trudnych, kompletnie nieobliczalnych i bardzo niebezpiecznych. Konie te kopały, gryzły, stawały dęba, ponosiły, zrywały najsilniejsze nawet pęta. Czy istniał na nie jakiś sposób? Kozacka legenda mówi o ludziach potrafiących w niewytłumaczalny sposób okiełznać konie. Zaczęto na nich mówić czarodzieje. Kozacy wierzyli, że ludzie ci dostali od Boga szczególny dar.

Czy to możliwe, aby rozumienie i czucie koni kozackiego atamana było takie samo jak metody treningowe Polaka mieszkającego na wschodnich rubieżach na początku XXI wieku? 

źródło

"Głaskałem go po szyi, mówiąc że jest dobrym, mądrym i dzielnym koniem, a kiedy uznałem, że wierzchowiec się rozluźnił, bardzo delikatnie zsiadłem." 

Tytuł książki sugeruje, że będzie ona o koniach i co prawda jest, ale to nie konie są w niej najważniejsze. Wbrew pozorom jest to książka o ludziach. Jest to powieść w dużej mierze o talencie, o niezwykłym talencie, którego zmarnować nie można, a także o tym, że pasja powinna przerodzić się w pracę. Jest to także powieść o Kresach, które raczej stanowią jej tło. Przypomina także niezwykłe postaci, których historia nie utrwaliła w naszej pamięci i nie owiała ich wielką legendą.

Powieść opowiada historię bohatera, który wyrusza w wędrówkę po dawnych Kresach. Odwiedza bardzo słynne niegdyś miejsca, opowiada o ludziach żyjących dawno temu. Bohater zabiera nas w cudowną podróż, gdzie możemy dużo dowiedzieć się nie tylko o wspaniałych koniach, ale także miejscach z przeszłości i ludziach, którzy potrafili czynić cuda.

źródło
  
"Hodowla w Taurowie rozwijała się w najlepsze, stado liczyło dwadzieścia parę klaczy czystej krwi, starannie wyselekcjonowanych o sprawdzonej i udokumentowanej dzielności." 

Czarodzieje koni to pasjonująca opowieść o pasji związanej z ujeżdżaniem koni, o poszukiwaniu własnych korzeni, o darze, jaki możemy odziedziczyć po własnych przodkach. To także cudowna wycieczka w wyobraźni na Kresy, i w przepiękną historię.

Muszę zwrócić uwagę także na szatę graficzną. Książka jest pięknie oprawiona twardą okładką, na której przedstawione są malownicze widoki,a na ich tle cudowne konie. Dodatkowo wnętrze zdobią tematyczne rysunki.

Książka może być zarówno cudownym prezentem dla pasjonata koni, ale także miłośnika historii i Kresów.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Portalowi Zażyj Kultury.

Moja ocena:
10/10   

1 komentarz:

  1. Książka wydaje się naprawdę świetna. Uwielbiam książki gdzie teraźniejszość miesza sie z przeszłością :)

    Pozdrawiam Agaa

    http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń