czwartek, 18 lipca 2019

Historia Wilków

Tytuł: Historia Wilków
Tytuł oryginału: History of Wolves
Autor: Emily Fridlund
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 278
Wydawnictwo: Editio

"Dlaczego właściwie przyszłam. Głośno zaburczało mi w brzuchu i w tym momencie dopiero zdołałam dokładniej przyjrzeć się pomieszczeniu. Zobaczyłam zamknięty kosz piknikowy na blacie, telefon komórkowy w dłoni Patry i to, jak kompulsywnie go gładziła, obserwując moją twarz i czekając na wyjaśnienie."

Dorastanie może być trudne i bolesne, zwłaszcza w świecie, który z każdej strony odrzuca młodego człowieka. Co by było, gdyby czternastoletnia Madeline zwana Lindą wychowała się w normalnej rodzinie, dobrze znała swoich rodziców i miała pewność, że jest dla nich najważniejsza na świecie? A gdyby w szkole znalazła bratnią duszę wśród rówieśników i mądrego mentora wśród nauczycieli? Wreszcie, co by było, gdyby do domu po drugiej stronie jeziora wprowadziła się zwykła rodzina?*


"To znaczy, że musisz od początku zadać sobie pytanie: co sądzisz, że wiesz?" 

Odpowiedzi na te wszystkie pytania muszą pozostać nieoczywiste. Rodzice dziewczyny, buntując się przeciw systemowi, wychowywali ją w komunie, lecz nie poświęcili jej wystarczająco dużo uwagi i uczuć. Rówieśnicy w szkole konsekwentnie Lindę odrzucali i dręczyli w nieprzyjemny sposób. Kiedy więc w domu po drugiej stronie jeziora zamieszkali nowi sąsiedzi, którzy od początku okazali jej sympatię i akceptację, Linda poczuła się, jakby od zawsze była jedną z nich. Wkrótce zaczęła opiekować się ich synkiem – czteroletnim Paulem. Gdy dziewczyna zapragnęła utwierdzić się w przekonaniu, że nareszcie znalazła swoje miejsce, okazało się, że musi zmierzyć się z czymś mocno osobliwym, stanąć twarz w twarz z tajemnicą i dokonać wyboru, którego konsekwencje będą dla niej nie do przewidzenia.*


"Szczęście. Czułam szczęście." 

Historia Wilków nie jest powieścią łatwą, ani zbyt przyjemną. Dotyka ważnych i trudnych aspektów życia. Samotność, wyobcowanie, fanatyzm... Historii nastoletniej Lindy nie czyta się w zawrotnym tempie. Wszystko dzieje się powoli, a jednak czasami można się pogubić w w ilości przeskakiwanych wątków. Jest to bardzo dziwna książka i nie każdemu wpasuje się w gust czytelniczy, ale jednak warto ją przeczytać, choćby ze względu na poruszane problemy.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Editio.

Moja ocena:
8/10

*opis wydawcy  

 

2 komentarze:

  1. Nie boję się trudnych tematów w książkach, więc chętnie poznam tę historię. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się cieszę, że uznałaś tę książkę za wartościową, bo mam na nią chrapkę, ale gdzieś kiedyś znalazłam jedną niepochlebną recenzję i zaczęłam się zastanawiać czy na pewno warto. No to teraz już wiem, że tak :)

    OdpowiedzUsuń