poniedziałek, 29 lipca 2019

Jeśli tam jesteś

Tytuł: Jeśli tam jesteś
Tytuł oryginału: If You're Out There
Autor: Katy Loutzenhser
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: IUVI


 "Często myślę o tym, ile miałaś w sobie optymizmu. Kiedy coś szło nie tak, a zdarzało się to częściej niż rzadziej, umiałaś się śmiać. Zamieniałaś trudne chwile na anegdotę. Anegdotę, którą uwielbiałaś! Próbowałam być taka jak ty. Choć czasem po prostu chcę wrzasnąć (...)."


Zan, której najlepsza przyjaciółka Priya niedawno wyprowadziła się do Kalifornii, jest zdruzgotana, gdy ich kontakt nagle się urywa. Jakby tego było mało, Instagram Prii zamienia się w strumień usianych błędami, banalnych postów na temat nowego, wspaniałego życia – zupełnie nie w jej stylu…
Wszyscy powtarzają Zan, że powinna dać sobie spokój i pozwolić dziewczynie zacząć od nowa. Jednak dopóki Zan nie usłyszy tego z ust Prii, nie będzie w stanie pogodzić się z faktem, że ich przyjaźń dobiegła końca.*


"Prawdziwa historia miłosna nigdy się nie kończy." 

Dopiero kiedy w szkole pojawia się „nowy” – Logan – Zan zaczyna otwarcie mówić o tym, jaka czuje się nieszczęśliwa, zagubiona i zdradzona. Chłopak z ochotą przyłącza się do prowadzonego przez nią śledztwa, mimo że wszyscy dookoła uważają podejrzenia Zan za niedorzeczne. Sprawa staje się naprawdę poważna, kiedy Zan w najnowszym selfie Prii odkrywa coś, co rzuca nowe światło na jej niepokojące milczenie.
Może Priya nie odpisuje na maile nie dlatego, że nie chce, tylko że nie może?*


"Obejmowała mnie ramieniem, jakbym była dla niej cenna."

Jeśli tam jesteś to typowa młodzieżówka ale z wartościami. Poruszone tu zostały ważne tematy- przyjaźń i Instagram. Są to tematy bardzo ważne. Przyjaźń często zostaje wystawiona na próbę przez wyjazd jednej osoby. Rozłąka nie jest łatwa i nie każda przyjaźń potrafi ją przetrwać. Instagram również jest także bardzo na czasie. Wiele osób bardziej żyje w wirtualnym świecie zapominając o tym prawdziwym. Autorka pokazała tutaj instagram w dobrym świetle, bo to dzięki niemu bohaterka rozwiązała zagadkę i odkryła prawdę, ale nie zawsze tak jest. Postaci zostały dobrze wykreowane i pokazane ich relacje, dzięki czemu książkę czytało się bardzo przyjemnie.

 Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnoctwu IUVI.

Moja ocena:
8/10  

*opis wydawcy 

2 komentarze:

  1. Mam wrażenie, że ostatnio pojawia się sporo takich niby typowych młodzieżówek, ale poruszających ważne tematy. Dwie takie czytałam w ciągu ostatnich trzech miesięcy i mam bardzo pozytywne odczucia, więc chętnie przeczytam i tę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi jak typowa ale idealna na letnie popołudnie pozycja dla młodzieży. 😊

    OdpowiedzUsuń