czwartek, 12 listopada 2020

Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachodniego

Tytuł: Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej
Autor: Stanisław Kowalski & Józef Pilch
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 387
Wydawnictwo: Arkady

 

"Podobnie jak na innych ziemiach wczesnośredniowiecznej Polski, relikty najwcześniejszego budownictwa na Pomorzu Zachodnim pochodzą z połowy X w."
 
 
 
Jakiś czas temu wspominałam Wam, że uwielbiam podróże, uwielbiam poznawać nowe miejsca. Zawsze wtedy najbardziej przyciągają mnie właśnie zabytki. Zamki, pałace, katedry, klasztory, mury obronne, ratusze czy muzea. Studiuję również historię, więc znalezienie się w takim miejscu, to dla mnie namiastka podróży w czasie. A poza zwiedzaniem uwielbiam tez zdobywać wiedzę na ten temat.


''W miarę rozwoju artylerii wzrastała konieczność wzmocnienia obronności bram."
 
Autor, historyk sztuki i konserwator zabytków, przedstawia w układzie alfabetycznym  zabytki architektury położone na terenie Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej. W 1200 hasłach dotyczących historii miast, zespołów urbanistycznych i pojedynczych zabytków architektury opisane zostały m.in. budowle sakralne, świeckie budowle publiczne, pałace i dwory, domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze, obiekty architektury przemysłowej, mosty, bramy itd. Wybór szczególnie cennych  i ciekawych budowli obejmuje także te często zapomniane, położone w małych miejscowościach, poza głównymi szlakami turystycznymi.  Całość zilustrowana została około 460 planami ukazującymi kolejne etapy powstania poszczególnych założeń oraz 500 archiwalnymi i współczesnymi fotografiami.

 
"Kolejnym wyznacznikiem pozycji miasta był ratusz, siedziba wójta, rady i sądu"
 
Leksykon jest sporych rozmiarów i znajduje się w nim dużo rzetelnej i również ciekawej wiedzy. Było mnóstwo zabytków, które mnie zachwyciły, ale były też i takie, które nie zrobiły na mnie wrażenia. Niemniej jednak księga jest pięknie opracowana i prezentuje się zjawiskowo. Jest mnóstwo zdjęć i garść informacji. Dla miłośników zabytków i architektury to prawdziwa perełka.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
8/10
*opis wydawcy

4 komentarze:

 1. Ja takich ksiażek raczej nie czytam ale z pewnością znajdą mnóstwo fanów ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto mieć go w swojej biblioteczce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewnie gdybym się interesowała tym tematem nawet bym się długo nie zastanawiała nad jej zakupem.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa publikacja. Będę mieć ją na uwadze wybierając się w ten region :)

  OdpowiedzUsuń