poniedziałek, 8 marca 2021

Dzień Kobiet

Cześć!

Mój blog to przede wszystkim recenzje. Ale chyba przyszedł czas na trochę inny post. Z okazji naszego dzisiejszego dnia chciałam Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia, a także i przedstawić kilka wyjątkowych kobiet, które spotkałam na swojej książkowej/czytelniczej drodze, które zmieniły mój światpogląd, zmieniły mnie i moje postrzeganie życia.

Bohaterką najbliższą mojemu sercu jest Feyra. Seria Dwór Cierni i Róż

 

Feyra to wojowniczka, niezwykle dzielna kobieta, która nigdy nie wahała się stanąć do walki o to co wierzy, o tych których kocha, o wolność, o słabszych i o szczęście. Była niezwykle pomyłowa, sprytna i przebiegła. Poświęciła wiele czasu i wysiłku na naukę zarówno tą umysłową jak i fizyczną. Nic nie było w stanie jej zatrzymać, ani strach ani ból.


"Tryumfalna noc... i wieczne gwiazdy. Jeśli on był ciemnością, ja byłam migoczącymi gwiazdami, które dobrze widać tylko w jego ciemnościach."

 
Kolejną cudowną bohaterką jest Tate. "Dręczyciel"


Tate ma ciężko. Jej najlepszy przyjaciel z dzieciństwa jej nienawidzi, na każdym kroku torpeduje jej życie towarzyskie i pokazuje jej jak nieważna się dla niego tało. Kiedyś byli dla siebie wszystkim teraz są największymi wrogami. Dziewczyna jednak staje się silna. Postanawia z nim walczyć zamiast uciekać. Jest wspaniała, pełna emocji i ma cięty język. Inspiruje, pokazuje, że nawet w ciężkich sytuacjach warto walczyć o swoje, bo wygrana może się okazać całkiem możliwa.

"Płakałam przez ciebie już niezliczoną ilość razy - uniosłam ku niemu powoli środkowy
palec i zapytałam.
- Wiesz co to jest?- poklepałam środkowym palcem kąt mego oka.
- To ja,ocierająca ostatnią łzę, jaką dostaniesz.
"


Audra z "Potomkowie".


Audra decyduje się na wyczyszczenie pamięci, by uchronić tych, których kocha. Jest niesamowita, silna, inteligenta i przebiegła. Zostawiła sobie wiele wskazówek, trudnych do rozszyfrowania, by móc odzyskać utracone informacje. Niezmordowanie walczyła z wrogmi o swoje życie i innych Potomków. 
 
"Trudno jednak zaufać komuś, kogo się nie zna. Zwłaszcza jeśli tym kimś jesteś ty sama."

 
Felicja z serii Czas Burz
 
 
 
 
Felicja to niesamowita kobieta. Śledziłam jej losy od jej młodości aż po śmierć. Niezwykle odważna, twardo stąpająca po ziemi, walczyła o swoje marzenia, nie zawahała się przed niebezpieczeństwem czy ryzykiem. Była po części kobietą tragiczną, bo nigdy nie dane jej było zaznać szczęścia w miłości. Najbardziej zauroczyła mnie jej siła. Tej kobiety nic nie potrafiło złamać, chociaż przeżyła wiele tragdeii. Wciąż parła do przodu.

"Płacz (...) płacz, jak długo chcesz. Jeśli nie możesz zapomnieć, to płacz tak długo, aż będziesz mógł to przynajmniej znieść."

Amelia z "Mieszkając z wrogiem"


Amelię poznajemy w trudnym czasie. Została zdradzona, jest zagubiona i nie wie co zrobić dalej. Niebawem jej serce znów mocniej zabije, tym razem do chłopaka, którego już kiedyś kochała. Uwielbiam ją za jej dojrzałość i za postawę wobec innych dziewczyn. Była dobra, nawet dla dziewczyny, która była związana z mężczyzną, którego kochała. Amelia wiedziała co to babska solidarność, a o to czasami ciężko w dzisiejszych czasach.

"Bez ciebie muzyka nie istnieje. Muzyka jest wyrazem tych wszystkich rzeczy, dla których żyjesz ... odzwierciedleniem pasji wewnątrz twojej duszy. Żyję tobą. Jesteś moją pasją. Jesteś moją muzyką." 
 
 
Eve z "Bliżej nieba".
 

Evelyne jest pięlęgniarką podczas I Wojny Światowej i wypełnia szpiegowską misję dla belgijskiego ruchu oporu. Jej życie jest pełnie niebezpieczeństw, żyje w ciągłym strachu, że zostanie odkryta i zapłaci za to najwyższą cenę. Eve to niezwykła bohaterka. Jej postać została zstworzona na podstawie tzrech kobiet żyjących podczas I Wojny Światowej. Kobieta pokazała jak cenne jest życie, jak ważna jet wiara w Boga i walka o lepsze jutro. Pokazała, że warto deoceniać każdy dzień i starać się uczynić go lepszym, bo kolejnego może już nie być. 

  "Żyła z dnia na dzień, zawsze na krawędzi strachu,a jej sumienie wciąż nawiedzały zdarzenia z przeszłości."

Mam nadziję, że udało mi się Was odrobinę zainspirować i przypomnieć o cudownych i ciekawych kobietach kryjących się na stronach powieści. Jest ich zdecydowanie o wiele więcej, ale gdybym chciała napisać o nich wszystkich, to zabrakłoby mi dnia.
Lubicie takie posty? Chcecie ich więcej, czy może pozostać jedynie przy recenzjach?

Jeszcze raz -  Wszystkiego Najlepszego Kochane Kobietki!

5 komentarzy:

 1. lubei takie posty, miło się czyta i fajne powieści poznaje

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy post.
  Również życzę ci wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 3. Serię Czas burz będą na pewno czytała. Tobie również życzę wszystkiego najlepszego na ten dzień i wszystkie kolejne.

  OdpowiedzUsuń