poniedziałek, 12 listopada 2018

Łowcy Dusz

Tytuł: Łowcy Dusz
Cykl: Mistrzowie Polskiej Fantastyki (18)
Autor: Jacek Piekara
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 331
Wydawnictwa: Fabryka Słów

"Miłość nie jest grzecznym gościem, panie Madderdin.
Miłość nie zapowiada swej wizyty na dwa tygodnie wcześniej.
Miłość jest jak złodziej wślizgujący się do waszego domu i kradnący wszystko, co macie najcenniejszego.
Przypomina piorun spadający z pogodnego nieba
"


Łowcy dusz stanowią czwarty tom opowiadań o przygodach Mordimera Madderina w alternatywnej wizji średniowiecza. Brudny, zgniły i z trudem funkcjonujący świat, w którym to Jezus zszedł z krzyża, by zanieść zemstę ku Jerozolimie. Przedstawiona jest przed wizja znajomej Europy średniowiecza w krzywym zwierciadle. Litość i dobro nie stanowią już wzorców chrześcijańskich. Oto wiara zemsty, siły, braku wybaczania. Sprawiedliwość też nie ma już nic wspólnego ze sprawiedliwością. Jest tylko śmierć, niszczenie i zło, a magia i moce nieczyste są równie realne jak stal.  "Nigdy nie zwyciężysz wroga, którego twoja wyobraźnia uczyniła niepokonanym."


Mordimer Madderdin, inkwizytor Jego Ekscelencji biskupa Hez-hezronu, pozna największy sekret chrześcijańskiej wiary. Jednak przedtem los powiedzie go do cesarskiej stolicy, gdzie trafi w sam środek politycznych intryg. Odwiedzi zamek magnata oskarżonego o odprawianie demonicznych rytuałów i weźmie udział w krucjacie Najjaśniejszego Pana przeciw heretykom. Spotka dziewczynę z wytatuowanym znakiem Węża i Gołębicy i odprowadzi ją na dwór barona – wampira, który półtora tysiąca lat wcześniej był świadkiem ukrzyżowania Jezusa.  

 "Odważni nie żyją wiecznie, ale tchórze nie żyją wcale."

Łowcy Dusz to ostatni tom w tej serii, ale nie serii Ja, Inkwizytor, opowiadający o losach inkwizytora Mordimera. Cały świat, w jakim on żyje, przedstawiony przez Jacka Piekarę, pomimo swojej brutalności i surowości posiada specyficzny klimat, który przyciąga. Może nie nazwałabym go urokiem, ale czymś podobnym. Bo to zdecydowanie nie jest uroczy świat. Jest pełen zła i okrucieństwa. Jest taki pierwotny. Nie jest to przyjemny świat, ale jednocześnie z chęcią do niego powracam. Bo ma w sobie magię. Bohaterowie również mają w sobie to coś. Wydają się prawdziwi, pomimo swojego okrucieństwa i pierwotnych instynktów, a może właśnie dzięki nim tacy są? Wszystko zostało napisane prostym i przyjemnym językiem, dzięki czemu czyta się to szybko i bez większych trudności.

Moja ocena:
9/10  

3 komentarze:

 1. Skoro tak wysoko oceniasz tę książkęz to na pewno wielbiciele gatunku będą nią zachwyceni. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki z tego gatunku więc bardzo mocno przyciągnęłaś moją uwagę tym tytułem 😍
  Chce przeczytać pierwszy tom! 😀

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny ten cykl - przeczytałam z przyjemnością!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń