poniedziałek, 26 listopada 2018

Podręcznik Perswazji

Tytuł: Podręcznik Perswazji
Autor: Mateusz Grzesiak
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 232
Wydawnictwo: Onepress


 "Nie ma usługi, oferty, osoby, która miałby same zalety. Wady prędzej czy później wyjdą na jaw. Gdy mowa o rynku, klient poszuka ich sam albo dowie się o nich od konkurencji. Ujawniając je wcześniej, wyprzedza się podejrzliwość odbiorcy i uwiarygadnia w jego oczach."


Jesteśmy uparci i zawsze chcemy mieć we wszystkim rację. Niestety, spotykamy drugą osobę z takim samym podejściem i dochodzi do kłótni. Nikt nie jest zadowolony, nie można osiągnąć zamierzonych celów. 

Przeważnie działamy pod wpływem chwilowych impulsów, jesteśmy podatni na manipulację i każdego dnia popełniamy mnóstwo błędów poznawczych. W dodatku jesteśmy tego zupełnie nieświadomi. Z jaką skutecznością przekonujesz innych? Czy wiesz, jak etycznie wpłynąć na dziecko, by z chęcią odrobiło pracę domową, czy straszysz je "szlabanem"? Jak Ci idzie przekonywanie innych do swoich pomysłów? A siebie do podjęcia określonych działań? 


"Systematycznie powtarzaj określone słowa, z którymi chcesz być identyfikowany." 

Perswazji zdecydowanie można się nauczyć. Jest ona bardzo przydatna w życiu, a wręcz zaryzykuję stwierdzenie, że niezbędna. Koniec z wywieraniem negatywnego wpływu na Twoje decyzje. Koniec z nieświadomym poddawaniem się manipulacji! Ta książka to zestaw narzędzi gotowych do użycia we wszelkiego rodzaju dyskusjach: prywatnych, zawodowych, medialnych, społecznych oraz politycznych. 


"Doprowadź do sytuacji, w której odbiorca zrobi dla Ciebie coś dobrego." 

Książki psychologiczne są super. Często mi uświadamiają jak wielu rzeczy o ludzkiej psychice nie wiem, jak wiele rzeczy jest iluzją. Podręcznik Perswazji? Brzmi super. Ale czy rzeczywiście? Tak. To jak rozmowa się potoczy, czy wywrzemy na kimś pożądany wpływ, to wszystko zależy od tego jak sami stworzymy sytuację, pokierujemy rozmową. Ten podręcznik tego wszystkiego uczy, wyjaśnia wszystkie zachodzące mechanizmy, podaje przykłady... Ale jak dla mnie w zbyt skomplikowany sposób. Miałam wrażenie, że wszystko zostało napisane bardziej naukowym językiem niż takim przyjemnym dla przeciętnego człowieka. Często zastanawiałam się co to znaczy, co właśnie przeczytałam i czytałam dane sformułowanie kilka razy. Podręcznik Perswazji to przydatny poradnik dla osób, które chcą nauczyć się perswazji, choć trochę trudny w obsłudze.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Onepress.

Moja ocena:
7/10   

3 komentarze:

 1. Zdaje się, że większość autorów ma problem z dostosowaniem słownictwa. To tak,jakby nie mieli pojęcia do jakiego segmentu odboiorców pragną ją zadedyktować? ??
  Czy chcą zabłysnąć w sferze naukowców,czy też faktycznie pragną pomóc potrzebującym osobą.
  Być asertywnym w dzisiejszych czasach to ogromne wyzwanie
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś z perswazją mi nie po drodze...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń