niedziela, 29 marca 2020

Śmiałe Przedsięwzięcie

Tytuł: Śmiałe Przedsięwzięcie
Tytuł oryginału: A Daring Venture
Cykl: Nowojorskie kobiety (3)
Autor: Elizabeth Camden
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Dreams


"Zbliżyli się do stawu, wokół którego rosły równo posadzone klony. Było tam mniej latarni ulicznych i panował półmrok, jednak Rosalind cały czas czuła obecność Nicka, kiedy szedł nieopodal. Powietrze było wypełnione dźwiękami."

Rosalind Werner jako dziecko straciła rodziców. Teraz jest doktorem chemii i mieszka w Nowym Jorku z bratem i jego rodziną. Swoje życie poświęciła na znalezienie sposobu na wyeliminowanie chorób przenoszonych przez wodę, by ludzie już nie umierali tak jak jej rodzice. Jest bliska opracowania nowej metody, skutecznej metody na oczyszczanie wody doprowadzanej do domów w mieście metodą chemiczną. Musie jednak przekonać władze, że jej sposób jest bezpieczny, a niektórzy są zbyt zatwardziali w swoich poglądach.

  
 "Będą stał przy tobie i wspierał w razie burzy."

Nicholas Drake wywodzi się z nizin społecznych. Przez całe życie był hydraulikiem, a teraz został mianowany Komisarzem do spraw Wody w stanie Nowy Jork. Jest niezwykle sceptyczny co do metody chemicznej oczyszczania wody, jednak tak jak Rosalind pragnie zapewnić miastu czystą wodę. Wszystko utrudnia fakt, że jest nią oczarowany. W tej walce przyjdzie im stanąć po przeciwnych stronach, a brak szczerości i zaufania może ich wiele kosztować...


"Zaczekam na ciebie, nawet gdyby gwiazdy miały spadać z nieba." 

Kiedy tylko zaczęłam czytać tą książkę, uderzyło mnie to, jak bardzo jej tematyka jest teraz na czasie. Wiele ludzi umiera z powodu wody zakażonej przez bakterie, śmierć wielu osób w mieście spowodowana bakteriami, których nie widać. Przypomina mi to problem, z którym zmaga się obecnie cały świat. W tym wszystkim Rosalind jest bohaterką. Dzielnie walczy z tymi bakteriami i zatwardziałymi sercami nieufnych ludzi. Autorka stworzyła przepiękną historię dwojga ludzi stojących po przeciwnych stronach barykady zagorzale broniących swoich racji i poglądów w trudnych czasach, gdzie ginie wiele osób. Oboje pragnęli uratować ludzkie istnienia, jednak nie zgadzali się w swoich przekonaniach, które wciąż stały na przeszkodzie ich wspólnej przyszłości. Powieść była dla mnie tak emocjonująca,  że nie potrafiłam jej odłożyć, nie poznawszy jej zakończenia.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dreams.

Moja ocena:
10/10  

8 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam tę książkę, ale za jakiś czas. Teraz nie chcę sobie dokładać stresu, którego i tak mam bardzo dużo. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze słyszę o tym tytule (jak i o całej serii), ale chyba trzeba nadrobić. Szczególnie że sama jestem chemikiem, więc tematyka jakby nie jest mi obca. Ciekawi mnie, jak główna bohaterka mierzy się z problemami. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja zachęca, ocena robi wrażenie, ale ja podziękuję. Mam już bardzo konkretne plany czytelnicze na kwiecień, a to w dodatku zupełnie nie mój gatunek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi naprawdę ciekawie :) Nie słyszałam wcześniej o tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią przyjrzę się bliżej tej serii, zainteresowała mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za wizytę na moim blogu :) . Właśnie przeczytałam, że tarcza antykryzysowa jest włączona na marzec, kwiecień i maj... Wszystko jest nie tak jak trzeba. Od poniedziałku mogę pracować, bo jakoś trzeba po kilka godzin. Ten tydzień nabieram odporności tworzę i bawię się :) . Prawdopodobnie od 6 wracam do pół życia. Decyzje mogą się zmienić, ale chciałabym chociaż moment popracować.

  OdpowiedzUsuń