czwartek, 6 stycznia 2022

Czas grzechu

Tytuł: Czas Grzechu
Autor: Anna Sakowicz
Cykl: Jaśminowa Saga (1)
Rok wydania: 202
Liczba stron: 464
Wydawnictwo: Poradnia K

 
"Stasia wzruszyła ramionami, dając tym samym znak, że to jej sprawa. Musi to załatwić po swojemu. Rozprostowała palce. Na środku dłoni leżały jasne płatki kwiatów. Ciotka spojrzała badawczo na krewną, ale dała jej spokój."

 

Trzy siostry Jaśmińskie - Katarzyna, Stasia i Julia - są Polkami mieszkającymi w Gdańsku. Każda z nich jest inna, każda wybrała własną drogę życiową. Katarzyna, feministka, uciekła z domu, kiedy ojciec zaręczył ją z synem niemieckiego antykwariusza. Od tego momentu ropoczęła życie na włąsny rachunek z dala od rodziny.


  "Lubił tę piękną dziewczynę bardziej, niż powinien."


Z kolei Stasia, w przeciwieństwie do Katarzyny, marzy by ojciec wybrał jej narzeczonego i nie może się tego doczekać. Julka jest jest jeszcze zbyt młoda, ale już chadza własnymi drogami i z czasem sama będzie chciała wybrać przyszłego męża. Natomiast brat Piotr pragnie zostać księdzem. Burzliwe losy rodziny Jaśmińskich rozgrywają się na przestrzeni trudnych czasów - dwóch wojen światowych.


 "Miała nadzieję, że będzie jak w przeczytanych romansach, że ukradkiem poszuka jej dłoni albo muśnie skrawek sukienki."

 

Czas grzechu to całkiem spore tomiszcze pełne burzliwych losów całej rodziny. Akcja rozgrywa się w mieście, który wraz z przemianami politycznymi nosi inną nawzę - Danzig, Wolne Miasto Gdańsk i Gdańsk. Rodzina musi radzić sobie z różnymi problemami, takimi jak - śmierć bliskich, hańba, wrogość, przemoc... Tło historyczne zostało dobrze zarysowane i nie zdominowało fabuły. Fabuła również została świetnie rozbudowana, pojawiło się mnóstwo wątków, przedstawiono sąsiadów, pracowników, przypadkowo poznanych znajomych... Na uwagę zasługuje również język, który świetnie wpasowuje się w realia powieści. Nie ma tu współczesnych zwrotów i sformułowań. Sprawia to, że tym wyraźniej można poczuć klimat przeszłości. Podczas czytania towarzyszyło mi wiele emocji. Od razu zabrałam się też za czytanie kontynuacji, więc niebawem spodziewajcie się kolejnej recenzji.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Moja ocena:
8/10

5 komentarzy:

  1. Bardzo lubię takie sagi, chociaż nie czytam ich często, może w tym roku to się zmieni :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam całą serię i nie mogę doczekać się jej lektury. Obecnie czytam "Siłę miłości" tej autorki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam tej serii, ale rozejrzę się za nią.

    OdpowiedzUsuń