niedziela, 9 stycznia 2022

Czas Grzechu

Tytuł: Czas grzechu
Autor: Anna Sakowicz
Cykl: Jaśminowa Saga (2)
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 550
Wydawnictwo: Poradnia K


"Spojrzał na matkę w zniszczonej czarnej sukni. Miał wrażenie, że ani razu nie zdjęła jej od momentu otrzymania listu zawiadamiającego o śmierci jego ojca i niebawem rozsypie się na niej tkanina. Schudła, zapadły się jej policzki, wyglądała jak śmierć."

 

Wybuch wojny zmienia wszystko. Katarzyna mieszka w okupowanej Warszawie ze swoim przyjacielem gejem. Stasia zostaje rozdzielona z ukochanym mężem, który jest Żydem. Podobnie jak Julka. Jej mąż zostaje zesłany na przymusowe roboty. Piotr musi zrzucić sutannę i się ukrywać. Sytuacja życiowa rodziny diametralnie się zmienia, kiedy ich zakład pracy zostaje przejęty przez znienawidzonego sąsiada.

 


 "Miała wrażenie, że to jej bratnia dusza, jedyna osoba na świecie, która ją rozumie." 

Pojawia się także nowe pokolenie - Iza i Henryk, a także mała Hania - dzieci Stasi, oraz Nikodem - syn Julki. Henryk zostaje zastrzelony już na początku wojny, w tym samym dniu, kiedy rodzi się Hania. Iza pracuje jako pięlęgniarka razem ze swoją ciotką Julką i pragnie dalej się kształcić, by zostać lekarką. Nikodem z kolei zostaje wcielony do Wermachtu. Wszyscy wyczekują końca wojny, jednak nie wiedzą jeszcze jakie trudy przyjdzie im znieść, kiedy wojna się skończy i wkroczą w kolejny okres - komunizmu.

 


 "Niech ta cholerna wojna się skończy!"

Tom drugi jest świetną kontynuacją serii. W czasie wojny wielu członków rodziny zostało rozdzielonych i do końca nie wiadomo było, czy uda im się na nowo połączyć. Podczas czytania jeszcze bardziej zżyłam się z bohaterami. Niemalże czułam się członkiem ich rodziny. Z zapartym tchem śledziłam ich losy, współczułąm im i kibicowałam, by w końcu odnaleźli spokój i szczęście. Dzięki temu, że na tym semestrze na studaich miałam czasy powojenne, dobrze mogłam zrozumieć realia w jakich żyli. Tym razem losy rodziny Jaśmińskich również dostarczyły mi dużo emocji. Niesamowcie jestem ciekawa kontynuacji.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Moja ocena:
8/10

7 komentarzy:

 1. Niebawem będę czytała pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że warto przeczytać! Czuję się zaintrygowana :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zainteresowana, już same okładki mnie przekonują :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja się po prostu w Sadze Jaśminowej ZAKOCHAŁAM! Każdy tom wart poświęconej uwagi.

  OdpowiedzUsuń