niedziela, 13 marca 2022

Zbrodnia Lorda Artura Savile

Tytuł: Zbrodnia Lorda Artura Savile i inne nowele
Tytuł oryginału:
Lord Arthur Savile's Crime and Other Stories
Autor: Oscar Wilde
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 160
Wydawnictwo: MG


 "Sybilla wydała mu się tak promienna, jak nigdy dotąd, przez chwilę też ogarnęła go pokusa stchórzenia, napisania do lady Klementyny o zwrot kapsułki i stanięcia z Sybillą do ołtarza w dniu pierwotnie wyznaczonym, (...)."

 

Lord Artur wiedzie życie typowe dla jego klasy. Ma piękną narzeczoną i wierzy, że los mu sprzyja. Jest pewny swego. Spędza czas na zabawach i przyjęciach. To właśnie jedno z nich zmienia całe jego życie...


 "Piękno, które działało na jego zmysły, poruszyło też sumienie." 

Lord Artur podczas przyjęcia zorganizowanego przez  lady Windermere postanawia poznać swoją przyszłość. Pozwala niejakiemu Podgersowi powróżyć sobie z ręki. Dowiaduje się, że popełni morderstwo. Naiwny lord postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i uporać się z tym jak najszybciej, by móc rozpocząć życie ze swoją ukochaną.


 "Czuł, że zmarnowanie tak czarownego życia dla rozkoszy kilku miesięcy byłoby niegodziwością."

Jest to moje pierwsze spotkanie z Oscarem Wildem. I od razu polubiłam jego styl. Obnaża on po prostu ludzką głupotę, łatwowierność i naiwność. Same nowele niespecjlanie przypadły mi do gustu, były odrobinę ciężkie i trochę mnie przytłoczyły, jednakże cieszę się, że miałam okazję poznać twórczość autora, bo miałąm okazję spojrzeć na ludzką naturę z innej perspektywy. A sama książeczka nie była gruba, więc dosyć szybko się z nią uporałam. Z pewnością przypadnie do gustu fanom kryminałów i gorzy, którzy z chęcią spojrzą na ten gatunek z inne perspektywy.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

Moja ocena:
7/10
 

6 komentarzy:

 1. Lubię podejmowaną przez niego tematykę ❤

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię literatury grozy, więc chętnie poznam ją w wydaniu w wydaniu tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Nie znam tej książki ale przyznam, że po twoim wpisie zaciekawiła mnie i poznałabym z przyjemnością bliżej ten tytuł :) świetna recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tą książkę u siebie na regale już od jakiegoś czasu i w końcu muszę się za nią zabrać, bo jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może kiedyś przeczytam. Jestem ciekawa tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń