sobota, 28 maja 2022

Alanna

Tytuł: Alanna. Pierwsza przygoda
Tytuł oryginału:
Alanna: The Song of the Lioness
Autor: Tamora Pierce
Cykl: Pieśń Lwicy (1)
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 264
Wydawnictwo: Poradnia K

"-Ale ja nie chcę być rycerzem! Chcę być wielkim czarodziejem! Chcę zabijać demony i bratać się z bogami...
-A czy tobie się wydaje, że ja chcę być damą? - zapytała go siostra. -"Nie pędź tak, Alanno" - powiedziała z powagą. -Nie wierć się, Alanno. "Siedź prosto Alanno." Jakby tylko na tyle było mnie stać!"

 

Alanna z Trebondu najbardziej pragnie zostać rycerzem w królestwie Tortall. Ojciec jednak przygotował dla niej inną rolę. Pragnął by jego córka stała się damą. Oboje z bratem nie są zadowoleni z planów ojca i postanawiają wziąć sprawy we własne ręce. Sprytna dziewczynka wymyśla plan: postanawia zamienic się miejscami ze swoim bratem bliźniakiem. Przebrana za chłopca dociera do zamku, gdzie ma zacząć szkolenie.


  "Są tacy, którym się wydaje, że powinienem im być wdzięczny za to, że się przyjaźnimy, wdzięczny do tego stopnia, że będę skłonny wyświadczać im rózne przysługi. Chcieliby mieć udomowionego złodzieja, nie prawdziwego przyjaciela."

Alanna zmienia się w Alana. Jej marzenia w końcu zaczyna się spełniać. Nic jednak nie jest takie jak sobie wyobrażała. Czeka ją masa obowiązków, ciężkoch treningów, a na horyzoncie szybko pojawiają się wrogowie. Do tego musi jeszcze ukrywać swoje magiczne zdolności...

 


"Darownemu złodziejowi nie zagląda się w zęby, prawda? Mogę być dobrym przyjacielem dla ludzi, którzy mi zaufają."


Alanna to świetny wstęp do serii skierowanej dla młodszego grona czytelników. Historia obfituje w ciekawe wydarzenia, pojawia się w niej duże grono dobrze wykreowanych bohaterów, a lekki styl tylko zachęca do czytania. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim sama Alanna. Dziewczyna jest niesamowicie sprytna, przebiegła i zaradna. Potrafi walczyć o siebie i swoje marzenia, a przy tym być honorowa. Myślę że wielu młodych, i nie tylko młodych, czytleników mogłoby, a wręcz powinno, wziąć z niej przykład. Ja byłam jej postacią zachwycona i z niecierpliwością czekam na kontynuację.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Moja ocena:
8/10

 

6 komentarzy:

 1. Już bardzo dawno nie czytałam fantastyki, a ta książka zapowiada się naprawdę bardzo ciekawie! Dodatkowo Twoja wysoka ocena zachęca mnie jeszcze bardziej! Chociaż muszę powiedzieć, że "lekka" i "fantastyka" bardzo rzadko idą w parze, więc tym bardziej, muszę się nad tą książką kiedyś pochylić!
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na nowy post!

  OdpowiedzUsuń
 2. W zdaniu Alanna zmienia się w Alana zjadłaś jedno "n" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się niezła lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojejku jaka duża ocena 🥰 chyba będę musiała przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 5. To już kolejna dobra opinia o tej powieści. To dobrze, bo intryguje mnie ona już od jakiegoś czasu i mam nadzieję, że mi również się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam komu zaproponować lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń