niedziela, 26 listopada 2017

Pejzaż w malarstwie polskim

Tytuł: Pejzaż w malarstwie polskim
Autor: Elżbieta Leszczyńska
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 334
Wydawnictwo: Arkady 


"Zadaniem malarskim stał się teraz rzeczywisty widok, a nie krajobraz w ogóle. Na ich obrazach odnajdujemy topograficzne wskazówki, odróżniamy pory roku i gatunki drzew, a przywołane miasta i zabytki możemy odszukać na mapie."


Malarstwo jest sztuką plastyczną. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu- barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu, a dzieła zwykle są dwuwymiarowe. Podziwiam jak wiele można przedstawić zwyczajny krajobrazem, jakie wywołać emocje i odczucia, czasami aż poruszyć do łez. Pejzaż ma w sobie coś pięknego, niezwykłego, niedoścignionego. Pejzaż jest pięknem.


"Ten rodzaj realizmu będzie widoczny w malarstwie do końca wieku, mimo zmiany stosunków społecznych, rodzącego się kapitalizmu i wymiany finansowych elit."

Pejzaż w malarstwie polskim jest pierwszą w historii sztuki prezentacją krajobrazu w malarstwie polskim, obejmującą okres od średniowiecza do XXI wieku. Autorka śledzi i dokładnie przedstawia zmiany zachodzące w malarstwie pejzażowym i omawia twórczość najznamienitszych autorów. Komentuje także poszczególne obrazy zwracając uwagę na charakterystyczne cechy danej epoki uwidocznione na dziele, tła, linie barw, kreskę, światłocień...

 
 "Miał pokazywać specyfikę polskiej ziemi, zaświadczać o jej odwiecznej odrębności, o rodzimym, nie zaś uniwersalnym charakterze."

Książka zawiera w sobie około trzystu przepięknych reprodukcji. Uwierzcie mi, nie mogłam się na nie napatrzeć. Zamieściłam Wam tylko dwie z nich, które bardzo mi się podobały i długo się zastanawiałam, które z nich wybrać, bo wiele z nich było przepięknych. Autorka też zawarła w książce bardzo przydatne w nauce sformułowane w bardzo przejrzysty i ciekawy sposób. Aż się chce go otworzyć i zagłębiać w tajniki sztuki pejzażu polskiego. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady

Moja ocena:
10/10  

3 komentarze:

  1. Jestem ciekawa tych reprodukcji jak i całej tej książki. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. oj to to, takie książki to ja po protu uwielbiam!
    pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń