czwartek, 2 listopada 2017

Wróbelek z Kości

Tytuł: Wróbelek z Kości
Tytuł oryginału: The Bone Sparrow
Autor: Zana Fraillon
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 208
Wydawnictwo: Poradnia K


"Nie ma na to odpowiedzi. Chwilę siedzimy cicho. Żadne nic nie mówi i ta cisza się wydyma i wypełnia powietrze dookoła. Znów oddycham normalnie i serce już mi tak nie wali, ale wciąż nie jestem pewny co do tego ptaka."Subhi ma dziewięć lat. Urodził się w obozie dla uchodźców i nie zna innego życia niż to. Nie ma dla niego przyszłości tak jak dla pozostałych jego rówieśników. Chłopiec żyje z dnia na dzień. Dzieli swój los z pozostałymi uchodźcami, w tym swoją matką i siostrą. Z szarej rzeczywistości ucieka w marzenia. Rysuje, słucha i wymyśla fantastyczne historie, a jego przyjacielem jest kaczka. Subhi jest niezwykłym dzieckiem.

   
"Ale mam to w nosie. Blok i te całe obrazki. Świat stanął na głowie, a ja tkwię tu, zamiast to wszystko ponaprawiać. Nie wiem jak."

Subhi myślami przenosi się w zupełnie inne miejsca i próbuje przetrwać ciężkie chwile w obozie. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Jimmie, dziewczynka spoza obozu. Ich pierwsze spotkanie wiele zmienia w ich życiu. Ich dobre relacje sprawiają, że dzieci uwielbiają spędzać ze sobą czas. Pomiędzy dwójką rodzi się głęboka więź, niesamowita przyjaźń. Niestety, sytuacja w obozie jest krytyczna. Uchodźcy planują się z niego wydostać. Dwójka dzieci będzie musiała jakoś przetrwać ten trudny czas.


"I pierwszy raz od trzech lat zapada w długi, długi sen jak ktoś, kto wreszcie znajduje to, czego szukał." 

Jimmie wychowała się duchu wolności. Nie wie co to ograniczenia. Dziecięcą radość i nieokiełznane szczęście odebrała jej śmierć matki. Subhi z kolei nie zna wolności. Zna tylko smutną szarość obozowego życia. Ma jednak niezwykle bogatą wyobraźnię jakiej mógłby pozazdrościć mi niejeden dzieciak wychowujący się poza obozem. Spotkanie tej dwójki dzieci wywodzących się z tak różnych światów było cudem, który zmienił ich i pokazał szczęście w tym wielkim cierpieniu.


"Jeśli to jest skarb, to nie jest za dobry. Dobre skarby poprawiają humor i radują. Dobre skarby niosą opowieści, wspomnienia i wyobrażenia." 

Wróbelek z kości to książka na czasie opowiadająca realia życia uchodźców. Temat uchodźców jest dosyć kontrowersyjnym i drażliwym tematem. Książka  ta to jednak coś więcej niż opowieść o osobach przebywających w obozie w Australii. To historia chłopca, który nie zna innego świata, niż ten oddzielony drutami. Powieść jest niezwykle poruszająca. Potrafi trafić do głębi, wstrząsnąć i chwycić za serce, a także wzruszyć do łez.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Moja ocena:
9/10  

1 komentarz: