środa, 15 listopada 2017

Slash

Tytuł: Slash
Cykl: Fanfik (2)
Autor: Natalia Osińska
Rok wydania: 2017
Liczba stron:318
Wydawnictwo: Agora

"Lubił być pożyteczny. To prawie to samo co być potrzebnym. A stąd już tylko krok do bycia człowiekiem wartościowym. Nie wiedział tylko, jak się przelicza jedno na drugie. Czy dziesięć przysług to już krok w stronę posiadania jakiejś wartości w cudzych oczach? Bo we własnych, wiedział to doskonale, wciąż był nikim."

Tosiek i Leon to bardzo specyficzna para. Bardzo się od siebie różnią. Mają zupełnie inne charaktery. Leon jest skryty, ma tajemnice, zbudował wokół siebie mur, przez który ciężko jest się Tośkowi przebić. Tosiek z kolei chodzi własnymi drogami, ma mnóstwo pomysłów, wciąż zmienia zdanie, ciężko jest go traktować poważnie... I jest jeszcze coś... Tosiek do niedawna był Antoniną. Chłopcom z pewnością pomogłaby szczera rozmowa, a prawda zbliżyłaby ich do siebie. Niestety chyba jeszcze żadne nie jest na nią gotowy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze akceptacja rodziny i znajomych...

  
"Radosna nienormatywność tryskała mu z uszu tęczowym strumieniem.

Szkoła średnia i dorastanie to bardzo trudny czas w życiu wielu, a może nawet każdego nastolatka. Pierwsze poważne miłości, styczność z różnorodnością poglądów, strach przed brakiem akceptacji, to tylko kilka z wielu elementów, z którymi stuka się młody człowiek u progu dojrzałości. Wiele osób uważa liceum za najlepszy czas w życiu. Jednak nie dla wszystkich taki jest. Niektórzy przeżywają zawody miłosne, brak akceptacji rówieśników, czasami sięgają po narkotyki, wikłają się w złe towarzystwo, uzależnienia, kończą z depresją. Również ważnym problemem jest inna orientacja i akceptacja tego stanu rzeczy przez społeczeństwo, otoczenie.

  
"Tosiek prychnął pod nosem, a Leon zagryzł wargi."

Slash jest kontynuacją powieści Fanfik. Przyznam szczerze, że nie czytałam poprzedniej części. Teraz trochę żałuję, bo chcę dowiedzieć się o bohaterach jeszcze więcej. Książka adresowana jest przede wszystkim do ludzi młodych. Autorka poruszyła tematy bliskie i bardzo ważne. Najważniejsze to tolerancja, z którą wiele osób ma problem. Jak już wspomniałam jest to książka skierowana przede wszystkim do młodzieży, ale myślę, że to przede wszystkim dorośli, a starsi ludzie to już w ogóle, mają problem z tolerancją wszystkiego co inne, a już w szczególności homoseksualizm. Dlatego myślę, że jest to książka dla każdego. I dla tych, którzy nie mają problemów z tolerancją i potrafią zaakceptować to, że ktoś jest inny, a także dla tych, którzy mają z tym problem. Tak więc jest to książka dla każdego. 

Moja ocena:
9/10

5 komentarzy:

 1. Ciekawe... interesująca ta książka!
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka może być ciekawa, choć nie przepadam za fanfikami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ten brak rozmowy buduje miedzy nimi mur, który z czasem może być nie do przeskoczenia. Książka wydaje się być trudną, ale świetną lekturą, myślę, że kiedyś się skuszę. I super, że Ci się podobała!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fanfika nie czytałam, więc chyba zacznę od pierwszej części ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Chętnie poznam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń