środa, 30 września 2020

Starsza Pani Znika

Tytuł: Starsza Pani Znika
Tytuł oryginału: The Wheel Spins (1936)
Autor: Ethel Lina White
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: MG


"Pannę Foy czekał potworny los. I Iris była jedyną osobą w pociągu zdającą sobie sprawę z grożącego jej niebezpieczeństwa. A czas nieubłaganie uciekał. Rzut oka na zegarek powiedział jej, że jest już dziesięć po dziewiątej i została mniej niż godzina do przyjazdu do Triestu."

Przepiękna, intrygująca okładka, ciekawy tytuł i niebanalny opis. Książka zapowiadała się bardzo interesująco, a jaka była naprawdę?


"Cios padł w chwili, gdy się go najmniej spodziewała."

Iris Carr, młoda, atrakcyjna kobieta z towarzystwa mieszka w małym hoteliku gdzieś z dalekim zakątku Europy. Chodzi po górach i zażywa świeżego powietrza. Pewnego dnia paczka jej przyjaciół po zakończeniu wakacji wyjeżdża pociągiem do Triestu, Iris decyduje się pójść w ich ślady. W pociągu trafia do przedziału, w którym jedzie tylko jedna osoba mówiąca po angielsku - panna Winifred Froy. Zwierza się ona Iris, że ostatnio uczyła dzieci jakiegoś "przywódcy opozycji", co jak się okazuje było jakąś frakcją komunistów. Iris udaje się z panną Froy do wagonu restauracyjnego na lunch i po powrocie zażywa tabletki na ból głowy, które dostaje od panny Froy. Po ocknięciu się stwierdza, że panna Froy znikła z przedziału. Wszyscy współpasażerowie przeczą jakoby kiedykolwiek widzieli pannę Froy…*


"Pewnie wyobraża sobie, że jest unoszonym przez wiatr dmuchawcem."

Zaczęłam czytać i początek był... ciężki. Opisy i dialogi były dla mnie nie do przezwyciężenia. Już niemalże zaczęłam się poddawać, kiedy ten styl przestał mi przeszkadzać, albo trochę się poprawił. I nawet się wciągnęłam. Zaczęłam szukać wskazówek, łączyć fakty. Uwielbiam bawić się w detektywa, czuję się wtedy trochę jak Sherlock Holmes. Autorka wykreowała ciekawe postacie, szczegółowo przedstawiła nam ich osobowości. Mnóstwo tu wycieczek w głąb psychiki, co może zaciekawić wielu czytelników, szczególnie miłośników thrillerów psychologicznych. Świetnie się bawiłam podczas poznawania historii i szybko zapomniałam o ciężki początku.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

Moja ocena:
9/10

*opis wydawcy

3 komentarze:

 1. To jest książka, którą mam w planach i którą z pewnością przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od jakiego czasu planuję ją przeczytać, więc to tylko kwestia czasu, aż poznam tę historię.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz czytam o tej książce, ale wydaje się naprawdę ciekawie. 😊

  OdpowiedzUsuń