piątek, 2 października 2020

Dorastanie w Cieniu Wojny

Tytuł: Dorastanie w cieniu wojny
Autor: Władysław Gołkiewicz
Rok wydania: 2020

Liczba stron: 258
Wydawnictwo: Novae Res

 "Jak dowiedziałem się po latach, pan Kumik był szefem AK  w tej okolicy i został przez Niemców schwytany, a następnie rozstrzelany w więzieniu. Nie wydał jednak nikogo, może i dlatego mój tato przeżył, bo on również należał do tej organizacji. Po latach dowiedziałem się, że był kurierem. Najczęściej jechał do innego miasta lub miasteczka i przekazywał lub otrzymywał tajne informacje."

 

Mały Bogdan mieszka w ukraińskim Kowlu. Chłopiec ma zaledwie sześć lat i nie wie czym jest wojna. Jednak to słowo nie może oznaczać niczego dobrego. Przeraża ono każdego dorosłego, więc tym bardziej dziecko. Dla niego i jego rodziny nadchodzą trudne czasy. Wkrótce mają zostać zesłani na Syberię..

 "A jednak tato wrócił." 
 
Nocą 1939 roku, w sylwestra, cała czwórka decyduje się na nielegalne przekroczenie Bugu, by mieć szansę na rozpoczęcie nowego życia w zupełnie nowym miejscu. Czekają ich trudne lata, ciężka praca, tułaczka, bieda... Wierzą jednak, że będąc razem, są w stanie przetrwać wszystko. 
 

"Trudno opisać radość, jaka nas opanowała, bo wiedzieliśmy, że tak łatwo z wojny się nie wraca."
 
 Książki opisujące czasy wojny z reguły kojarzą nam się z brutalnymi opisami łapanek, tortur, pobytów w obozach. Tutaj mamy trochę coś innego. Nie ma tu opisów wojennych. Autor pokazał życie rodziny, trudy przeprowadzki, odnalezienia się w nowym miejscu, w nowej rzeczywistości, która jest ciężka, bo toczy się wojna, bo jest bieda, bo wszystko się zmieniło i wcale nie na lepsze. Historia toczy się dalej i pokazuje życie chłopca w Polsce powojennej, później jego dorosłość, aż do starości. W książce nie ma jakiegoś dramatyzmu, oskarżeń, czy wyrzutów albo złości, ale jest za to dużo ciepła i pozwala na refleksję.
 
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

Moja ocena:
9/10

5 komentarzy:

 1. Cenię sobie tego rodzaju książki i tę również chcę przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się, ze książka pokazuje inne „oblicze” czasów wojennych. Lubię książki, które zmuszają do refleksji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię klimaty wojenne, a skoro powieść pokazuje to troszkę z innej strony, to czemu nie. Z chęcią poświęciłabym jej chwilę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zdecydowanie dla mnie! Przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń