wtorek, 27 października 2020

Skarby Świata

Tytuł: Skarby Świata pod patronatem UNESCO
Tytuł oryginału: The Great Book of World Heritage Sites
Autor: Marco Cattaneo & Jasmina Trifoni
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 512
Wydawnictwo: Arkady


"Choć lwia część obiektów przypada na Europę, nie powinno się zapominać o innych kontynentach, szczególnie o Azji, gdzie na rozległych obszarach rozwijały się różnorodne cywilizacje, kultury i religie."

 

UNESCO to organizacja założona w 1945 roku, której celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię. Do tej pory nawet nie wiedziałam jakie perełki otacza swoją opieką. A jest ich całkiem sporo.


"Jesteśmy świadkami - czasem zdezorientowanymi, a często mimowolnymi - zachodzących w świecie zmian, narastającej globalizacji i unifikacji, których skutkiem jest zacieranie różnic kulturowych."

Tak jak już wspomniałam, do UNSECO należy mnóstwo niezwykłych miejsc. W tej książce są tylko te największe perełki, bo wszystkie by się nie zmieściły, a książka jest pokaźnych rozmiarów i sporo waży. Zdecydowanie jest na czym zawiesić oko, a szczególnie przyznają to miłośnicy zabytków i natury, bo właśnie ta książka skupia w sobie te dwie kategorie.


 "Krótko mówiąc, Lista jest pamięcią historyczną historyczną naszej planety."

Okładka jest przepiękna i nawet patrząc na nią nie byłam przygotowana na to co zobaczę. O wielu miejscach nigdy nie słyszałam, a dosłownie zapierają dech w piersi. Jest tu mnóstwo ślicznych zdjęć i opisy zawierające najważniejsze informacje. Tak jak już wspomniałam - są tu zarówno cuda architektury jak i cuda natury. Tych drugich jest zdecydowanie mniej i wcale z tego powodu nie narzekam, bo za specjalnie nie interesuję się naturą i głównie skupiam się właśnie na perełkach architektury. Przy książce można spędzić długie godziny poznając świat. Teraz mam ochotę zwiedzić go również realnie, a lista miejsc do odwiedzenia diametralnie się wydłużyła.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.


Moja ocena:
9/10

4 komentarze:

 1. Na pewno warto wzbogacić swoją biblioteczkę o tak ciekawą i piękną pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. To z pewnością jest ciekawa książka, którą warto mieć u siebie na półce.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tego typu pozycje, więc na pewno zakupię.

  OdpowiedzUsuń