poniedziałek, 2 lipca 2018

Mała Księżniczka

Tytuł: Mała Księżniczka
Tytuł oryginału: A Little Princess
Autor: Frances Hodgson Burnett
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Wilga

"Kiedy ludzie mnie obrażają, nie ma nic lepszego od milczenia. Wtedy tylko patrzę na nich i myślę. [...] Kiedy nie wpadasz w gniew, ludzie wiedzą, że jesteś silniejsza niż oni, bo masz na tyle siły, żeby stłumić gniew, a oni jej nie mają, i mówią głupie rzeczy, a potem żałują, że je powiedzieli. Nie ma nic silniejszego od gniewu, z wyjątkiem tej siły, którą się go tłumi."

Sarę, małą księżniczkę zna chyba każda mała dziewczynka, a przynajmniej powinna znać, bo to niezwykle wyjątkowa postać. Jest znana nie tylko z książki, ale także z filmu, serialu i anime. Książka została napisana w 1905 roku i dziś zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej. Ale nie tylko dzieci mogą po nią sięgać.

  
 "-Czy uczysz się mnie na pamięć mała Saro?- zapytał głaszcząc ją po twarzy.
-Nie- odpowiedziała - Znam Cię na pamięć. Jesteś w moim sercu...
"

Mama siedmioletniej Sary nie żyje. Dziewczynka wychowuje się u boku ojca. Wzrasta w miłości i szczęściu. Przyszedł jednak dzień, w którym Sara i ojciec zmuszeni byli się rozstać, choć nie było to dla nich łatwe. Sara osiągnęła bowiem wiek, w którym powinna rozpocząć naukę w szkole dla dziewcząt. Skromna, ułożona, bardzo grzeczna i pilna- stała się ulubienicą w szkole. Jednak wiadomość o bankructwie i nagłej śmierci taty zupełnie zmienia jej sytuację życiową . Na szczęście, dziewczynka ma przyjaciółki, które ją wspierają. Trudy codzienności pozwala jej też przetrwać bogata wyobraźnia.


"Nieszczególnie zależało jej na towarzystwie innych dziewczynek, ale jeśli będzie miała dużo książek, znajdzie w nich pociechę. Lubiła książki bardziej niż cokolwiek innego." 

Sara jest cudowną dziewczynką. To bohaterka, której nie sposób nie lubić. Miła, mądra, błyskotliwa, spostrzegawcza i niezwykle grzeczna. Jest taka.. dojrzała, dorosła. Nie zawsze są to pożądane cechy u dzieci, bo zdarza się, że wypada to bardzo nienaturalnie, jednak tym razem to było po prostu słodkie. 

Książka jest jedną z najsmutniejszych jakie miałam okazję czytać. Wiele razy wzruszałam się na niej i bywałam przygnębiona. Z drugiej też strony jest bardzo ciepła. Wywołała we mnie wiele uczuć i skłoniła do refleksji. 

Za książeczkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Wilga.

Moja ocena:
9/10  

2 komentarze:

  1. Oglądałam film, który bardzo mnie wzruszył. Książkę również muszę przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam tę książkę mając może 7 lat i pamiętam bardzo mi się wtedy podobała. W przepiękny sposób ukazywała funkcjonowanie w tamtych czasach szkół z internatem oraz obraz wychowywania dziewczynek. Wspaniała książka 💖

    Pozdrawiam serdecznie,

    OdpowiedzUsuń