wtorek, 10 lipca 2018

Dziś będzie inaczej

Tytuł: Dziś będzie inaczej
Tytuł oryginału: Today Will Be Different
Autor: Maria Semple
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 300
Wydawnictwo: W.A.B

"Dziś będzie inaczej. Dziś będę się skupiać na tu i teraz. Dziś będę patrzeć ludziom w oczy i słuchać uważnie wszystkich rozmówców. Dziś zagram z Timbym w jakąś grę planszową. Zainicjuję seks z Joem. Nie będę się wstydzić tego, jak wyglądam. Wezmę prysznic, ubiorę się w przyzwoite ubrania, a ciuchy do jogi założę tylko na jogę, na którą faktycznie pójdę."

Życie Eleanor Flood jest beznadziejne. Kobieta, po urodzeniu syna czuje się nieatrakcyjna zarówno fizycznie jak i psychicznie. Uważa, że jej mózg już nie jest taki jak sprzed ciąży, dlatego zapisała się na lekcje poezji. Czuje się też brzydka, nie czuje się dobrze w swoim ciele i nie pragnie zbliżeń. Wręcz zmusza się do nich. Czuje się nieszczęśliwa i pragnie coś zmienić.

  
"Dziś nie będę przeklinać. Nie będę rozmawiać o pieniądzach." 

Dość tego! Eleanor postanawia zmienić swoje życie. Dziś Eleanor zamieni ciuchy do jogi na elegancką sukienkę. Zawiezie Timby'ego do szkoły i po zajęciach go odbierze. Pójdzie na lekcję poezji. Zje lunch z Sydney Madsen, chociaż jej nie znosi, ale to jej jedyna przyjaciółka w tym mieście. Zagra z synem w planszówkę, porozmawia z mężem. Będzie swobodna, cierpliwa i zabawna. Dziś będzie inaczej. 

Plan zaczyna się sypać już podczas lekcji poezji, kiedy Eleanor dostaje telefon ze szkoły, że Timby'ego rozbolał brzuch. A to dopiero początek przykrych niespodzianek. 

  
"Dziś będę najlepszą wersją siebie, będę człowiekiem, którym jestem w stanie być." 

Powiem na wstępie- to nie jest książka, która mnie oczarowała, czy bardzo mi się spodobała. Była przeciętna, ale zmieniła moje życie. Jak to się stało? Może zacznę od tego, że wstęp jest nietuzinkowy, a później zaczynają się wszystkie dywagacje głównej bohaterki, które niesamowicie mnie rozbawiły. Eleanor ma tak nietypowe podejście do życia, świata i rzeczywistości.. Jeszcze nigdy się z takim nie spotkałam. Później zaczęły się poważniejsze tematy przeplatane wspomnieniami bądź jej zabawnymi wpadkami. Książkę czytało mi się na prawdę bardzo przyjemnie i bardzo miło spędziłam przy niej czas. Ale nie czułam przy niej żadnego "wow". A teraz powiem Wam co tak bardzo mnie w niej oczarowało i sprawiło, że zaczęłam zupełnie inaczej na wszystko patrzeć. To właśnie ten wstęp. To, że dziś będzie inaczej. Te kilka zdań głównej bohaterki, co chce zmienić w swoim życiu, co chce osiągnąć. Ja też, od jakiegoś czasu staram się zmienić swoje życie i ta krótka notatka, ten wstęp zainspirowały mnie do stworzenia czegoś podobnego. Postanowiłam, że również każdego ranka, będę przygotowywać sobie taką listę i będę się starała ją wypełnić. Dziś będzie inaczej.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Moja ocena:
7/10   

1 komentarz:

  1. Pewnie nie zaskoczę Cię pisząc, że nie skuszę się na tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń