wtorek, 6 sierpnia 2019

Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce

Tytuł: Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce
Autor: Marek Gaworski
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 719
Wydawnictwo: Arkady 

"(...) zamek w czasie II wojny światowej miał zostać zburzony przez Niemców. Tylko dzięki sprytowi polskiego archeologa Ottona Warpechowskiego, który wmówił okupantom, iż zamek był krzyżacką siedzibą, budowla ocalała."

Publikacja przedstawia 600 najpiękniejszych zamków i pałaców – rezydencji możnych polskich rodów. Wielkim atutem są fotografie pokazujące aktualny stan tych zabytków, a także niezwykle interesujące zdjęcia z lotu ptaka. Poszczególnym opisom towarzyszą fotografie archiwalne, historia powstawania budowli, informacje o losach właścicieli i wiele innych ciekawostek.*


"Do dziś z dawnego założenia pozostał jedynie okazały portyk wejściowy, który świadczy o wielkości dawnej rezydencji Paców oraz fragment narożnej części i jedna z wież bocznych." 

Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w polce to okazały zbiór aż ponad 600 wspaniałych zabytkowych budowli na terenie naszego kraju. Przy każdym z obiektów jest krótka informacja o założeniu miejscowości, powstaniu budynku, kolejnych właścicielach, najważniejszych wydarzeniach w historii oraz co się tam znajduje w czasach obecnych, a do tego czasami aż kilka wspaniałych fotografii i różnych rycin czy fotografii archiwalnych. Dzięki tej księdze można dowiedzieć się o wielu wspaniałych zabytkach, o których wcześniej nie miało się pojęcia, a także przeczytać kilka informacji o tych już znanych. Dodatkowym atutem jest podana dokładna lokalizacja obiektów- województwo, powiat, gmina. Szkoda trochę, że informacje są bardzo okrojone, jednak tutaj autor postawił na ilość obiektów, a nie obszerność ich opisów. Gdyby zdecydował się na jedno i drugie, byłby przesyt informacji.

  Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Moja ocena:
9/10 

*opis wydawcy

3 komentarze:

  1. Warto, aby taka publikacja wzbogaciła naszą domową biblioteczkę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa pozycja dla miłośników tematu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Akurat jestem na czasie :D W weekend wybrałam się do Zamku w Krasiczynie :) Z zewnątrz robi wrażenie i zamkowy park jest przepiękny <3

    OdpowiedzUsuń