czwartek, 7 listopada 2019

Enola Holmes

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa Leworęcznej Lady
Tytuł oryginału:  The Case of the Left-Handed Lady
Cykl: Enola Holmes  (2)
Autor: Nancy Springer
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 256
Wydawnictwo: Poradnia K


" Nic jednak nie mogło ukoić moich posiniaczonych i sponiewieranych uczuć. Przywykłam znosić mężnie nie jeden upadek z roweru, konia czy z drzewa - nie mogłam się jednak pogodzić z tym, że ktoś mnie tak bezceremonialnie usiłował skrzywdzić. "

Wciąż ukrywająca się przed braćmi Enola, wciela się w asystentkę znanego perdytorysty, pannę Ivy Meshle. Potajemnie prowadzi sprawę zaginionej córki arystokraty, lady Cecily Alistair, a przy tym dowiaduje się jak wygląda życie młodych panien w wiktoriańskim świecie, oraz jak groźny jest proletariat.


" Doskonale przy tym wiedziałam, że żadne bliższe kontakty towarzyskie nie wchodzą w grę przez kolejnych siedem lat. Dopóki nie stanę się w świetle prawa pełnoletnia, każda znajomość grozi ujawnieniem mojego prawdziwego ja." 

Ivy Meshle to nie jedyne przebranie Enoli. Dziewczyna odgrywa także niejednokrotnie rolę arystokratki, a także i Siostrę Miłosierdzia, która nocą przemierza niebezpieczne ulice i pomaga żebrakom. Zdaje sobie sprawę, że jej niezwykle mądry brat dosłownie depcze jej po piętach i że musi być sprytniejsza od niego, by nie wpaść w jego sidła i nie wieść życia zdominowanego przez konwenanse.


" Służąca była uprzejma zabrać ode mnie pelerynę i mufkę - ale nie kapelusz. Uczesanie i kapelusz pań z wyższych sfer pozostawały nierozłączne. Tkwiłam więc w ciepłym wnętrzu, mając na sobie kapelusz i rękawiczki; sfery wyższe do granic absurdu. " 

Tym razem Enola zaskoczyła mnie jeszcze bardziej niż poprzednim razem. Nie mogę wyjść z podziwu jaka ta dziewczynka jest inteligenta i nie potrafię sobie wyobrazić jak zachwycone muszą być czytelniczki zbliżone wiekiem do niej. Enola to cudowna ponadczasowa mała kobieta, która łamie wszystkie schematy. Pokazuje, że kobiety w niczym nie są gorsze od mężczyzn, że mogą zdobyć się na niezależność. Może to trochę feministyczne i mam nadzieję, że nikogo nie oburzy, ale właśnie takie małe kobietki, powinny wiedzieć, ile potencjału w nich drzemie i znać swoją wartość od najmłodszych lat, by dorastać ucząc się samodzielności i nie liczyć, by w przyszłości wszystkim zajął się mężczyzna. Bo przecież my też ze wszystkim sobie poradzimy.

  Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Moja ocena:
10/10 

6 komentarzy:

 1. Raczej nie planuję czytać tego cyklu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba nie spotkałam się jeszcze z książkami o Enoli na żadnym blogu, także jest to dla mnie swego rodzaju nowość.
  Dużo ostatnio właśnie takiej literatury, która utwierdza dziewczynki w przekonaniu, że są wyjątkowe i, hm, że tak to ujmę, "samowystarczalne" :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku nie planowałam czytać tej serii, ale teraz możliwe, że dam szanse, chociaż pierwszemu tomowi.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Też jestem fanką Enoli, świetna opowieść dla młodych dziewcząt :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wysoka ocena świadczy, że warto zainteresować się tą serią :)

  OdpowiedzUsuń