wtorek, 5 listopada 2019

Twoje fotografie

Tytuł: Twoje fotografie
Tytuł oryginału: Photos of You
Autor: Tammy Robinson
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 328
Wydawnictwo: IUVI


"Wiem, że życie bywa 
trudne i że przez miliony
 drobiazgów, które każdego 
dnia są nam niezbędne do przetrwania, mamy mało
 czasu. Ale przetrwanie 
to nie wszystko. 
Trzeba żyć. 
N a p r a w d ę żyć. "

Dzień urodzin to szczególny dzień. Zazwyczaj spędzamy go w gronie bliskich, ciesząc się i świętując. Nikt nie chce wtedy smutnych wieści. Ava w dniu swoich dwudziestych ósmych urodzin dowiaduje się, że ma raka. Nieuleczalnego raka. Lekarze nie pozostawiają nadziei. Nie potrafią nawet zagwarantować roku życia. Nie są w stanie przewidzieć jak choroba będzie postępować i jak bardzo rak okaże się agresywny. Dziewczyna nie zamierza poddać się leczeniu, które i tak jej nie wyleczy. Pragnie najlepiej wykorzystać pozostały jej czas i spełnić marzenia.

  
 "Życie jest cierpieniem, jest też radością, lecz z tym, co dobre, przychodzi również to, co złe. "

Ava pragnie wziąć ślub. Zawsze o tym marzyła. I nie przeszkadza jej, że nie ma pana młodego. Ona organizuje to dla samej siebie. Może też liczyć na rodzinę i przyjaciół. Wystarczy jedna wiadomość w mediach, a wszyscy zaczynają się tym interesować. Wieść rozchodzi się po całym kraju. Do domu Avy trafia wiele prezentów i listów z ciepłymi słowami. Wszystko się komplikuje, kiedy do głosu dochodzą nieplanowane uczucia. Ava nie chce pozostawiać po sobie smutku w sercu mężczyzny po swoim odejściu. Teraz musi zdecydować czy będzie w stanie się pożegnać, kiedy przyjdzie pora.

  
"Nie czekajcie z życiem do czasu, kiedy zaczniecie umierać." 

Choroba i śmierć to trudne tematy. Ale to właśnie takie historie tak wiele nam uświadamiają. Pokazują jak cenne jest życie i jak ważne jest to jak je przeżyjemy, ile z niego wyciągniemy, ile damy z siebie, by mieć jak najwięcej, by dobrze je przeżyć. Autorka stworzyła trudną i wzruszającą opowieść o młodej dziewczynie, która już musi żegnać się z życiem. Na podstawie Avy pokazała nam jak kruche jest życie i że w każdym momencie może się skończyć. Pod pewnym względem jestem zawiedziona książką. Czytałam kilka lat temu podobną historię- Promyczka. Tam autorka dosłownie zniszczyła mnie tą opowieścią. Długo po niej płakałam i nie mogłam się pozbierać. Do tej pory często wracam do niej myślami. Tutaj... historia Avy, pomimo że smutna, nie była dla mnie tak druzgocąca. Była trudna, żal mi było bohaterów, ale nie aż tak. Nie było to takie przejmujące, nie wyzwoliło we mnie aż tylu emocji. Było mi jedynie smutno. A oczekiwałam czegoś więcej.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu IUVI.

Moja ocena:
7/10   

3 komentarze:

  1. czytałam tą książkę i zupełnie skradła moje serce. Piękna, poruszająca i mimo wszystko dająca nadzieję historia. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam już tyle skrajnie różnych opinii na temat tej książki, że sama już nie wiem co myśleć...

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja uwielbiam tę książkę, przede wszystkim za piękną historię i wiele cytatów, które dają do myślenia <3

    OdpowiedzUsuń