środa, 8 września 2021

Spragnieni, by żyć

Tytuł: Spragnieni, by żyć
Autor: Anna Szafrańska
Cykl: Spragnieni (1)
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 364
Wydawnictwo: Burda Książki


"Tak wygląda dorosłość, Alicjo. Niekończący się ciąg wyborów, odkrywanie różnych ścieżek, zadawanie pytań samemu sobie. Często pojawiają się niewiadome, strach przed nieznanym, wkrada się też niepewność. Ale mimo wszystko nigdy nie możemy sobie pozwolić na pójście na łatwiznę. Bo jedynymi osobami, które tego pożałują, będziemy my sami. Być może niektóre nasze marzenia leżą poza naszym zasięgiem, ale nie przekonamy się o tym, jeśli nie spróbujemy ich dosięgnąć."

 

Od Alicji wiele się oczekuje, a zarazem niewiele się po niej spodziewa. Mieszka w małej miejscowości, gdzie brat zrobił coś strasznego. Teraz jego nie ma, a ona nie dość, że nie ma jego wsparcia, to rodzice wiele od niej oczekują i wciąż powtarzają, żeby nie zawiodła ich tak jak jej brat. W miasteczku i w szkole wszysycy jej uniakją, jakby miała zrobić to samo. Zostala wykluczona. Została sama i nie ma w nikim opracia poza jedynym przyjacielem ze szkoły, który również jest wyrzutkiem...

 


"Nakazy, których powinnam przestrzegać. Rady, których powinnam słuchać. Polecenia, które powinnam wypełniać. Powinnam… To słowo nabrało dla mnie innego, nowego znaczenia. Bo powinnam być dobrą córką, która wspiera swoich rodziców. Z której będą dumni i którą w końcu zaakceptują."

Wraz z utratą kochanego brata utraciła także ich wspólnego przyjaciela, w którym podkochiwała się od dzieciństwa. Kuba odsunął się od niej, jednak teraz w wyniku kilku zbiegów okoliczności, znów nawiązali kontakt. Dzięki niemu Alicja zupełnie inaczej zaczęła postrzegać życie. Zapragnęła żyć po swojemu, szukać swojej drogi, a nawet się bunotwać. Przy Kubie odkryła nie tylko prawdziwą siebie ale i od dawna skrywane tajemnice...

 


 "Jestem tak bardzo spragniona, by trwać u twego boku. Spragniona, by kochać. Spragniona, by żyć. Tylko z tobą."

Spragnieni, by żyć to wyjątkowa książka. Po jej przeczytaniu, pierwszą moją myślą było, że powinna zostać zekranizowana. Po przeczytaniu zobaczyłam wiele scen jak kadry filmu. Przede wszystkim jest to zasługa dobrze rozbudowanych opisów i oryginalnej historii, obok której nie sposób przejść obojętnie. Było wiele fragmentów, do których wracałam wielokrotnie i nie miałam dosyć. Podobnie robię z ulubionymi fragmentami filmów. Wracam do nich, żeby znów poczuć te wszystkie emocje. I tutaj również one były. Płakałam i przeżywałam razem z bohaterką. Czułam jej smutek, ból, żal, ale także i szczęście i momenty zakochiwania się, te motyle w brzuchu - jakbym to ja sama się zakochała... Spragnieni, by żyć, to właśnie taka książka, do której wraca się nie raz i wciąż ma się jej mało.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Burda Książki.

Moja ocena:
10/10

 

7 komentarzy:

 1. Całą serię lubię, choć jak dla mnie za szybko pojawiają się uczucia między bohaterami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kolejne tomy jeszcze przede mną, ale tutaj te uczucia nie wydawały mi się za szybkie, bo istniały od dawna, więc nie było to takie wymuszone.

   Usuń
 2. mogłabym się skusić na przeczytanie

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszy mnie Twoja tak wysoka ocena tej książki, bo sama również będę ją czytała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie dla mnie ta propozycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że to ksiażka która by mnie zaciekawiła. Opis i Twoja recenzja zachęcają mnie do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zdecydowanie mnie zaciekawiła, będę musiała po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń