wtorek, 15 sierpnia 2017

Angielka

Tytuł: Angielka
Tytuł oryginału: The English Girl
Autor: Katherine Webb
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Insignis

"To była nerwowa, bezsenna noc. Wystarczyło mruknięcie wielbłąda, a beduini zrywali się na nogi, sięgając po broń. Inni napotkani podróżnicy byli bardziej przyjaźni i zatrzymywali się na pogawędki, które irytowały Maude, dopóki nie zdała sobie sprawy, że wymieniają się nowinami o pastwiskach dla zwierząt i grupach wypadowych w okolicy."Joan Seabrook od dzieciństwa pasjonuje się odległą i egzotyczną Arabią. Wszystko zaczęło się od opowieści ojca o tej fantastycznej krainie, o lampach Alladyna i pustynnych tajemnicach. Zafascynowana Joan postanowiła, że kiedyś zobaczy to wszystko na własne oczy. Jej marzenie spełnia się, kiedy jako świeżo upieczona archeolożka postanawia tam pojechać, by nie tylko zobaczyć to o czym myśli od dzieciństwa, ale także odkryć nowe miejsca i opisać je, by potem zdobyć wymarzoną pracę, udowodnić rodzinie, że na wiele ją stać, a także zdobyć wielką sławę jako odkrywca."Właściwie to nigdy nie spotkałem takich ludzi jak oni. To najbardziej opanowani i skuteczni zawodowi mordercy, jakimi miałem do czynienia." 

Młodej Angielce, w podróży, towarzyszy Rory, jej narzeczony. Zakochani wybierają się do Omanu, gdzie stacjonuje brat dziewczyny. Już na samym początku, Joan, czekan zawód. W kraju bowiem trwają walki, a ponadto wszyscy traktują ją jako zwykłą angielską turystkę, która zapragnęła zwiedzać. Pobyt dziewczyny w kraju z każdą chwilą staje się coraz bardziej niebezpieczny. Angielka postanawia jednak na przekór wszystkiemu pozostać w kraju i osiągnąć wymierzone cele. W trakcie pobytu poznaje również swoją idolkę, Maude Vickery, która lata temu była wybitną podróżniczką i odkrywczynią. Teraz jest jednak zmęczoną życiem staruszką z sekretami skrywanymi przez długi czas...

  
"Odwrócił się tyłem do drogi i zniknął głębiej między stromymi, ostrymi skałami. Joan poszła jego śladem, dysząc z wysiłku i nie oglądając się za siebie." 

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką. Nigdy też nie spotkałam się z powieścią, której akcja toczy się w Omanie bądź podobnym mu miejscu. Początkowo książka wydawała mi się trochę nudna i też nie do końca potrafiłam to wszystko zrozumieć. Bohaterowie mówili o jakichś zasadach tam panujących, obyczajach, walkach. Książka zaczęła mnie ciekawić, kiedy autorka zaczęła snuć opowieść z przeszłości Maude. Od tej chwili już nie było nudy. Wciągnęła mnie i już nie potrafiłam się od niej oderwać. Z zawrotną prędkością czytałam zdania i przekręcałam strony, by dowiedzieć się co będzie dalej. 

Autorka stworzyła niesamowitą opowieść o dwóch kobietach zakochanych w Arabii. Przepięknie opisała zapierające dech w piersi widoki. Historia Maude jest niezwykle wzruszająca i chwytająca za serce. Wzbudziła we mnie wiele emocji. Historia Joan nie była dla mnie już tak pasjonująca jednak podziwiałam ją za jej siłę w dążeniu do celów, a także za niezwykłą odwagę.Powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Z pewnością zostanie w mojej głowie na długo.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis

Moja ocena:
9/10

 

3 komentarze:

 1. No No, brzmi fajnie. Aczkolwiek zawsze, kiedy książka nudzi mnie na początku to ciężko mi po nią sięgnąć (bo zwykle ją odkładam) i tak leży i się kurzy. Mam tak z "Prywatnym życiem sułtanów". Utknęłam w połowie i patrzeć na tę książkę nie mogę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Boję się tego, że jak jest nieciekawa na początku, zniechęci mnie do siebie, ale nie mówię nie tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam, ale koniecznie muszę to zrobić :)


  Pozdrawiam Agaa
  http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/2017/08/48-recenzja-rywalki-kiera-cass.html

  OdpowiedzUsuń