niedziela, 6 sierpnia 2017

Szklany Tron

Tytuł: Szklany Tron
Tytuł oryginału: Throne of Glass
Autor: Sarah J. Maas
Cykl: Szklany Tron (1)
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 520
Wydawnictwo: Uroboros 

"Bez względu na to, co się zaraz wydarzy - powiedziała cicho - chcę ci podziękować.
Kapitan przechylił głowę .
- Za co?
(...)
- Za to, że dzięki tobie moja wolność nabrała sensu.
"


Celaena, za swe przewinienia, trafiła do Endovier, kamieniołomów, gdzie miała dożywotnio odpracowywać swój wyrok. Książę Dorian jednak zaoferował jej kuszącą propozycję. Dziewczyna ma wziąć udział w zawodach o miano królewskiego zabójcy. Dzięki temu może uwolnić się od Endovier i katorżniczej pracy, ale z drugiej... będzie służyć królowi. Dokładnie temu królowi, który skazał ją na te męki i którego tak z całego serca nienawidzi. Ostatecznie dziewczyna postanawia wziąć udział w turnieju, by po kilku latach odzyskać wolność.


"Wszyscy nosimy blizny, Dorian. Jedyna różnica polega na tym, że moje są bardziej widoczne od innych." 

Sardothien przybywa na zamek. Szkolona pod czujnym okiem Kapitana Gwardii, Chaola, pilnie ćwiczy, by wygrać turniej. Dziewczyna jest pewna siebie. W końcu jest najlepszą zabójczynią. Okazuje się jednak, że czas spędzony w Endovier uśpił jej umiejętności i Celaena musi włożyć sporo wysiłku, by odzyskać dawną formę. Jej przeciwnicy również są dobrzy, czego się po nich nie spodziewała. Na dodatek ktoś morduje uczestników turnieju. Dziewczyna postanawia dowiedzieć się kto za tym stoi, zanim znajdą jej ciało zmasakrowane tak jak jej poprzedników...


"Tyle książek i ani jednego człowieka,który by po nie sięgnął!" 

Poza turniejem, Celaena, stroi się w piękne szaty i zwiedza zamek. Podczas swoich spacerów poznaje znaczące kobiety. Jedna jest jej przychylna, inna z kolei widzi w niej rywalkę do serca księcia. Sam książę zaś coraz bardziej staje się zainteresowany niebezpieczną zabójczynią. Ale nie tylko on. Jego najlepszy przyjaciel też zaczyna żywić do niej jakieś uczucia, pomimo początkowej niechęci. Do tego dziewczyna musi zmierzyć się także z innymi wrogami, którzy skutecznie ukrywają się przed jej okiem.

źródło

"- Czujesz się samotna? - wyrwało mu się.
- Samotna? (...) Nie. Potrafię dać sobie radę sama, o ile mam co czytać.
"
 

Celaena to świetna bohaterka. Nieczęsto zdarza się,bym tak pokochała jakąś postać, o której często myślę i analizuję to co zrobiła. Z jednej strony jest zabójczynią, a z drugiej świetnie odnajduje się na królewskim dworze, paradując w niezwykle pięknych i kosztownych sukniach, uszytych z, wybranych przez nią, materiałów. Bardzo ceni sobie książki, co chyba uwielbiam w niej najbardziej. Wie, że książki, a właściwie, to wiedza w nich zawarta, jest potęgą. Jej gra na pianinie potrafi wzruszyć do łez nawet samego księcia Adarlanu. Do tego jest niesamowicie bystra, arogancka i waleczna.

źródło

"Światło i mrok. Życie i śmierć. Gdzie jest moje miejsce?" 

 Autorka stworzyła cudowny świat. Dwór pełen intryg, okrutne morderstwa, mordercze treningi... Do tego barwne opisy i cudowny wątek romantyczny. Sarah zadbała o szybkie zwroty akcji i cudowne napięcie. Zabójczyni nie do końca przypadła mi do gustu, ale Szklany Tron pochłonął mnie bez reszty.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Uroboros.

Moja ocena:
10/10   

7 komentarzy:

 1. Jeszcze nigdy nie miałam styczności z twórczością Sarah J.Maas. Słyszałam wiele dobrego o jęk książkach, lecz jakoś mi z nimi nie po drodze. Nie jestem pewna, czy to moje klimaty. Twoja recenzja jednak trochę mnie przekonała. Może sięgnę po Szklany Tron?
  Pozdrawiam i czekam na kolejne posty

  Julka z julyinthebookland.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka wydaje się być idealana dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwa lata zajęło mi przekonanie się do kolejnych tomów. I po ich lekturze stwierdzam, że pierwszy tom był najsłabszym. :D


  http://smieszna-nazwa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Naczytałam się naprawdę wiele pozytywnych i zachęcających recenzji tej książki i mogę śmiało powiedzieć, ze czuję się zachęcona jak nigdy wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam, ale jakoś nie bardzo ciągnie mnie do tej książki. Aczkolwiek kiedyś może w końcu ją przeczytam :D

  Pozdrawiam Agaa
  https://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja koleżanka strasznie jara się tą książką - chyba muszę sprawdzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka ma tak wiele pozytywnych opinii, że jestem bardzo zaciekawiona. Ostatnio coraz częściej sięgam po fantastykę, więc może się skuszę :-)

  OdpowiedzUsuń