czwartek, 3 sierpnia 2017

Złodzieje Snów

Tytuł: Złodzieje Snów
Tytuł oryginału: The Dream Thieves
Autor: Maggie Stiefvater
Cykl: The Raven Cycle (2)
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 479
Wydawnictwo: Uroboros 

"Tajemnica to dziwna rzecz. [...] W życiu każdego z nas są tajemnice. Albo ich dochowujemy albo ktoś dochowuje ich przed nami. Posługujemy się nimi albo ktoś posługuje się nimi przeciwko nam. Tajemnice i karaluchy - oto co pozostanie, gdy wszystko się już skończy."

Każdy ma swoje tajemnice. Mniejsze, większe. Niektórych wtajemniczamy w pewne sprawy, a niektóre fakty zostawiamy dla samych siebie, nie dzieląc się nimi z nikim poza sobą. Ronan Lynch też ma tajemnicę. Potrafi zabierać ze sobą rzeczy ze snu. Chłopak coraz głębiej wchodzi w świat snów i zabiera ze sobą rzeczy, których wcale nie chce zabierać, które okażą się dla niego śmiertelnie niebezpieczne. Ponadto są osoby, które za bardzo interesują się jego przypadłością i mogą być dla niego niebezpieczne.

  
"Nie śmierć, lecz jej brat, sen.

Choć Blue i chłopakom z Aglinoby udało się obudzić linię mocy, poszukiwania Glendowera stanęły w miejscu, bo brak nowych wskazówek. Do tego dochodzą nowe problemy. Ronan musi zmagać ze swoimi koszmarami i tym co się z nich wydostaje. Do tego do miasteczka przybywa tajemniczy mężczyzna ubrany na szaro. Ponadto Kavinsky, najbardziej nielubiany przez chłopaków, uczeń z Aglinoby, niemalże obsesyjnie interesuje się Ronanem. Co jest tego powodem?

  
"Jeśli nigdy nie widziało się gwiazd, świeczki wystarczały.

Drugi tom serii poświęcony jest przede wszystkim Ronanowi. Ronan to typowy bad boy. Jest łysy, ubiera się na czarno, a na swym ramieniu nosi kruka. Do tego wyciąga przedmioty ze snów... W tej powieści właśnie to Ronan gra pierwsze skrzypce i to na jego problemach opiera się cała książka. Przez to wszystko Glendower i jego poszukiwania schodzą na plan dalszy. Cierpi na tym także wątek romantyczny z Blue w roli głównej, a i sama Blue nie pojawia się już tak często jak w poprzednim tomie. 

  
"Ha! Adam porozumiewa się z drzewami, Noah wciąż odtwarza swoją śmierć, zaś Ronan rozwala, a później tworzy mi nowe samochody. Co nowego u ciebie? Pewnie coś strasznego?

 Sięgając po tę książkę spodziewałam się, że wreszcie rozwinie się jakoś relacje z Blue i Ganseyem. Liczyłam na więcej romantycznych scen, a niestety było ich mało. Zbyt mało. Do tego jeszcze Adam. Wcześniej bardzo mało pewny siebie, teraz zrobił się wręcz rozkapryszony i niewdzięczny. Z jednej strony go rozumiem. Chce być niezależny, ale z drugiej... Powinien jednak dopuścić do siebie przyjaciół i pozwolić im sobie pomóc. 

Nie mniej jednak książka bardzo mi się podobała. Kiedy już się wciągnęłam nie potrafiłam jej odłożyć. Szybko wertowałam kartki pochłaniając kolejne zdania, by dowiedzieć się co będzie dalej. Bardzo też już zżyłam się z tymi bohaterami. Poznałam ich z każdej strony, poznałam niektóre sekrety... Chciałabym tylko dowiedzieć się co będzie dalej z Blue i Ganseyem. Może w następnym tomie...

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Uroboros.

Moja ocena:
9/10   

4 komentarze:

 1. Lubię twórczość tej autorki. Seria ,,Drżenie'' bardzo przypadła mi do gustu, dlatego chętnie zapoznam się z powyższym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 2. To co mnie zaintrygowało to zdecydowanie fabuła i główny bohater. Wiem, że ubolewasz nad brakiem rozwinięcia wątku romantycznego, ale mnie to jak najbardziej cieszy, bo im mnie podobnych sytuacji tym dla mnie lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie niestety ta część wynudziła :/ Ogólnie cała ta seria, nie zachwyciła mnie jakoś specjalnie...

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam książek tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń