poniedziałek, 10 grudnia 2018

Kobieta w bieli

Tytuł: Kobieta w bieli
Tytuł oryginału: The Woman in White
Autor: Wilkie Collins
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 576
Wydawnictwo: MG


"Takie bachory, łobuzy! Nie wiem ,czy mam panu to wyznać, panie Hartright, ale bardzo bym chciał, aby struktura dzieci uległa gruntownej przemianie. Odnoszę wrażenie, że natura tworząc je myślała tylko o tym, aby uczynić z nich maszyny do produkowania nieustannego hałasu."

Walter Hartright, młody nauczyciel rysunku, podczas wędrówki z Hampstead do Londynu późnym letnim wieczorem, spotyka tajemniczą kobietę całą ubraną w biel, najwidoczniej w tragicznym położeniu. Pomaga jej dotrzeć do Londynu, ale później dowiaduje się, że uciekła ze szpitala psychiatrycznego. Następnego dnia podróżuje na północ do Limmeridge House, ponieważ został wynajęty jako mistrz rysunku dla mieszkańców tego domu, czyli Laury Fairlie, bratanica gospodarza domu i Marianny Halcombe, jej oddanej przyrodniej siostry. "Nasze słowa są olbrzymami, gdy wyrządzają nam krzywdy,a karłami, gdy oddają usługi."

Kilka dni po swym przybyciu Hartright uświadamia sobie, że Laura jest zadziwiająco podobna do kobiety w bieli, o nazwisku Anna Catherick. Umysłowo upośledzona Anna mieszkała przez jakiś czas w Cumberland jako dziecko i była bardzo przywiązana do matki Laury, która zawsze ubierała ją na biało. Walter i Laura szybko się w sobie zakochują. Jednakże Laura obiecała ojcu, że poślubi sir Persiwala Glyde’a, więc Marianna – wiedząc, że Laura kocha Waltera z wzajemnością, ale spełni wcześniejsze przyżeczenie – doradza nauczycielowi, by zapomniał o swojej miłości i opuścił Limmeridge…


 "Trzech rzeczy nie potrafi obecnie żaden przedstawiciel młodej generacji: pić wina, grać w wista ani prawić damie komplementów."

Kobieta w bieli to jedna z pierwszych kryminalnych powieści autora. Zaprasza w niej do świata wiktoriańskiej Anglii pełnej niebezpiecznych intryg i miłosnych zawirowań. Akcja od początku toczy się ze swoistym spokojem. Autor ze szczególną dbałością zadbał o szczegóły i szczególiki zarówno w fabule jak i rysie bohaterów. Poświęcił im wiele akapitów opisując ich charaktery, wygląd czy zachowanie w danej chwili. Dzięki temu mogłam ich sobie dokładnie wyobrazić, a także bardzo dobrze je poznać, a przy tym, zrozumieć. W trakcie czytania mnożą się kolejne pytania, których jest wiele, a jedyną drogą poznania na nie odpowiedzi jest przeczytanie tej opasłej powieści wybitnego pisarza. 

Za powieść serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

Moja ocena:
9/10  

3 komentarze:

  1. uwielbiam dogłębne analizy psychiki bohaterów w wykonaniu Collinsa, dlatego niezmiernie cieszę się na tę lekturę. już na mnie czeka, więc tym bardziej cieszę się, że tak bardzo Ci się spodobała! pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawie piszesz o tej książce, ale nie jestem do końca przekonana, czy są to moje klimaty. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę to przeczytać. Dokładnie w mój gust! Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń